Oca
1
2016

1440 DAKİKAYI YÖNETMEK

Hayat hep bir koşturmaca içinde geçiyor. Bazen neye ne kadar zaman ayırdığımızın bile farkında olmuyoruz. Böyle yoğun bir tempo içerisinde plansızlık denilen kavram adeta bir virüs gibi hayatımızı allak bullak etmeye yetiyor. Her 10 kişiden 8 inin en büyük problemlerinden bir tanesinin zamanı yönetememek olduğunu görüyoruz. Karşımıza ister istemez şu soru çıkıyor: Zamanı yönetmek gerçekten bu kadar zor mu?

Kol saatlerinden duvar saatlerine kadar zamanı belli bir çerçeve içerisine alan insanoğlu ona neden hâkim olamıyor sorusu onun hep birinci gündem maddesi olmuştur. Zamanı öğrenmek adına onu duvarlara asmış, koluna aksesuar niyetine takmış ama bir türlü onu kontrol edememiştir. Aslında temel problemimiz onun bize hâkim olmasına imkân vermekten geçiyor. Peki, zaman bunu nasıl sağlıyor? Şöyle ki: Zamanın bize hâkim olması araçlar vasıtasıyla gerçekleşiyor. Örneğin evimizde izlediğimiz televizyonları düşünelim. Kumandayı elinize aldığınız andan itibaren aslında ona egemen olduğunuzu düşünürsünüz. İşte büyük yanılgı burada başlar. Televizyonun karşısına amaçsız bir şekilde oturduğunuz andan itibaren kumandanın hâkimiyetini kaybedersiniz. O andan itibaren kumanda sizi ele geçirmiştir. Bu durum zaman yönetiminin kaybedildiğinin en büyük delillerinden biridir.

Günümüz bilgi çağı. İnternet denilen teknoloji günlük hayatımızın adeta vazgeçilmezleri haline geldi. Peki, burada kendimize sormamız gereken en önemli sorulardan bir tanesi nedir? Gayet açık: Biz mi internete hâkimiz yoksa internet mi bize hâkim? Bu noktada cevabı sizlerin vermesi daha gerçekçi olacaktır. Sözgelimi aktif bir sosyal medya kullanıcısı iseniz orada geçirdiğiniz zamanı ne kadar kontrol altında tuttuğunuzun bir grafiğini çıkarmanızı isterim. Böylece günlük ve haftalık olarak toplamda ne kadar vakit ayırdığınızı görebilirsiniz.

Ev, iş, aile, arkadaş, sosyal yaşam derken aslında vakit ayırdığınız şeylerin sayısının sınırlı olduğunu göreceksiniz. Önemli olan nokta hangisine ne zaman ve ne kadar vakit ayırdığınızı planlayabilmektir. Benim amacım size günlük bir plan çizelgesi çıkarmak değil. Sadece 1 gün içinde sahip olduğunuz 1440 dakikanın farkına varmanız. Saniyelerden, dakikalardan yararlanmaya başladığımız andan itibaren saatlerin kendiliğinden geçmeye başladığını fark edeceksiniz. Yapmamız gereken şey maksimum verimlilikte çalışarak minimum zaman harcayabilmektir. Bu şekilde olursa yaşamınızda boşa harcadığınız bir saniyeniz dahi olmayacaktır.

21. yüzyıl gibi bir çağda en kıymetli şeyin zaman olduğunu yaşayarak daha iyi anlıyoruz. Vakit nakittir sözünün tam karşılığını yaşam bize adeta özetliyor. Madem zamanımız bu kadar değerli o halde onu boşa harcayacak insanlarla ve uğraşlarla tüketmeye gerek yok. Saliselerinizin dahi geri dönüşü olmadığını düşünürsek dünyanın en kıymetli şeyine sahip olduğunuzun farkına varmanız geç olmayacaktır. Zamanı yönetmeye başladığınız andan itibaren kendinizi yönettiğinizi çok daha iyi anlayacaksınız.

Bir önceki yazımız olan YAZ TATİLİNİ DEĞERLENDİRELİM! başlıklı makalemizde ders, ilkokul ve kitap-okuma hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Yazar Hakkında: HAKAN BİROL

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar