Oca
1
2014

2014’Ü EN İYİ YILINIZ YAPIN!

2014 Plan

 

Bir yılı daha geride bıraktık. Acısıyla tatlısıyla artık geçmişte kaldı. Hatıra dedik hepsinin adına. Ama geçmişten bugüne yanımızda taşıyacaklarımızı da seçmeyi unutmadık. Adı üstünde “geçmiş”. O geçmişi hala yanında taşıyorsan “geçmemiş” demektir.

 

Peki, bu yıl için planlarınız hazır mı? Yıllık plan yapmak için eğlenmeye ayırdığınız kadar zaman ayırabildiniz mi? Sanırım sadece sözel planlar yapıldı. En büyük yanlış burada yapılıyor. Söz uçar yazı kalır diye boşa denmemiş ve şu da unutulmuş: En silik mürekkep dahi en keskin hafızadan daha kalıcıdır. Hedefleriniz kalıcı olmasını istiyorsanız yazmalısınız. 2014’ün ilk hedeflerinden biri yazmayı ilke edinmek olmalı.

 

 • Daha SAĞLIKLI Bir Yıl:

 

Bu sene kendinize bir iyilik ve spor yapma alışkanlığını edinin. Bu illa ki bir salona yazılmak şeklinde olacak diye bir kaide yok. En basitinden günlük koşu ve yürüyüş yapabilirsiniz. Bunun için kendinize vakit ayırın. Bugün vücudunuza yaptığınız bu iyilğin karşılığını ilerleyen zamanlarda alacaksınız.

 

Arabanıza, bilgisayarınıza, evdeki bir çok alete bakım yaptırmayı ihmal etmeyen bizler vücudumuzun bakımını sürekli hep ikinci plana atıyoruz. Yaşınız kaç olursa olsun yılın ilk Check-Up’ını bu hafta içinde gerçekleştirin. Sağlıktan ötesi olmadığını unutmadan yaşayın.

 

 

 • Daha BAŞARILI Bir Yıl:

 

Hedefleriniz yazdınız mı? Her ay için küçük hedefler yazmakla işe başlayın. Gerekirse bunu haftalara indirin ve en sonunda büyük hedef olan yıllık hedefinizi belirleyin. Bu hedeflerinizi görünür bir yere asınki sürekli gündeminizde olsun. Hatta bilgisayarınızda ve cep telefonunuzda “Duvar Kağıdı” olarak da kullanabilirsiniz. Sizi sürekli uyaracaktır.

 

 • Daha HUZURLU Bir Yıl:

 

İnsan sadece maddi öğelerden oluşan bir varlık olmadığına göre elbette manevi ihtiyaçları da olacaktır. Bu bakımdan sizi manevi anlamda doyuracak şeyleri de yapmayı ihmal etmeyin. Günlük hayatın koşturmacasını bir kenara bırakın ve kendinizi dinlemek için vakit ayırmayı ihmal etmeyin.

 

 • KİTAPLA Dolu Bir Yıl:

 

Gelin bu yıl 10.800 Sayfa kitap okuyalım. Nasıl yani dediğinizi duyar gibi oluyorum. Esasında çok basit bir formülü var. Sadece iş sizin kararlı olmanıza bakıyor. Günlük hayatın içinde bir çok şeye boş yere zaman harcamayı bırakırsak bu yıl kitapla dolu bir yıl olacak. Plan şu: Günlük sadece 30 Sayfa okuyacağız. Eksik olmayacak ama fazlası size kalmış ve bunu alışkanlık haline getireceğiz. Adeta günlük 3 öğün yediğimiz gibi olacak. 30 sayfayı bir oturuşta okuyun demiyorum. Gün içine dağıtın bunu. Ama lütfen 30 sayfayı tamamlayın ki bu yıl sizin için verimli geçsin.

 

 

 • Tabi sadece bu kadarla kalmamalı planlarımız. Yarınki Yazım ile kaldığımız yerden devam edeceğiz 🙂

 

…gelişimle el ele, değişimin izinde… / HAKAN BİROL

Bir önceki yazımız olan KABAĞIN SAHİBİ başlıklı makalemizde berber, derviş ve kabadayı hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

 • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
  about 7 gün ago
 • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
  about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar