Eki
15
2013

BEYİN FIRTINASI BAŞLASIN !

beyin-firtinasi

Son yıllarda “Beyin Fırtınası” tekniği eğitim dünyamızın içinde büyük bir yer edindi. Öğrenciyi ön plana alan, onları konuşmaya ve fikir yürütmeye iten yapısıyla eğitimde en çok kullanılan teknikler arasında diyebiliriz.

Beyin Fırtınası” tekniği Osborn tarafından geliştirilmiştir. Bu teknikte kişi düşüncesinden dolayı yargılanmaz ve eleştirilmez. Düşüncelerin yüksek sesle ifade edilmesi söz konusudur. Bu sayede yaratıcı düşüncelerin ortaya çıkması esas alınmaktadır. Bir grup insanın bir konuda ve kısa bir sürede birçok düşünceyi ortaya koyarak değişik fikirler üretmesi beklenmektedir.

Yaratıcı düşünme ve problem çözme gücünü geliştirmesi açısından bu tekniğin uygulanması faydalıdır. Grup ortamında sakin bir hava yaratıldığı için katılımın üst düzeyde olması beklenir. Çünkü kimse ortaya koyduğu düşünce yüzünden eleştirilmez. Bu da en uçuk fikirlerin bile problem çözüm listesinde yer almasını sağlamaktadır. Bir nevi tartışma ortamı zevkli hale getirilerek insanların katılımının en üst düzeye çıkarılması sağlanır. Bir diğer önemli nokta ise, hayal gücünü kullanmadır. Grup üyelerinin hayal güçlerini bu teknikte olabildiğince zorlamaları gerekir. Ortaya atılan soruna, orijinal çözümler getirebilmek için her türlü fikir değerlendirilir.

Beyin Fırtınası tekniği görüldüğü gibi birçok fayda sağlamaktadır. Bence en önemli faydası hayal gücünü geliştirmesi ve kişiyi konuşmaya iterek öz güven sağlamasına katkıda bulunmasıdır. Peki, bu tekniğin sınırlı yanları nelerdir? Ortaya birçok fikir atılmaktadır ama her zaman çözüme ulaşılamamaktadır. Görüldüğü gibi bu teknikte dahi kesin çözüme ulaşılacaktır diye bir garanti yok. Kişilik yapısı olarak utangaç olan insanların katılıma zorlanması mümkün olmaktadır. Bu da herkesin aynı oranda katılmadığı bir ortam yaratabilir. Böyle bir ortamda fikirler üç-beş kişinin tekelinde dönebilir. Düşünceleri süzgeçten geçirme olmadığı için analitik düşünmeye uygun değildir. Yani neden-sonuç ilişkisi kurma, zihinsel muhasebe yapma gibi ilkelerden yoksundur. Bedensel alan öğrenmelerinde uygulanması zordur. Beyin Fırtınası tekniği grup olarak kullanılması gereken çok faydalı tekniklerden bir tanesidir.

Eğer ortada bir problem varsa ve ekibiniz de orada ise niye hala duruyorsunuz ki! Beyin Fırtınası başlasın!

HAKAN BİROL

Bir önceki yazımız olan ÜMİDİNİ ASLA KAYBETME ! başlıklı makalemizde değişim, gelişim ve gelisim yazilari hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 1 hafta ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar