Eki
6
2014

BİLİNÇALTINA GÖNDERİLEN GİZLİ MESAJLAR

bilinçaltı

 

Hiç dikkat ettiniz mi?

           

            Günlük yaşam içerisinde çevrenizde yüzlerce reklam dönüyor.

Acaba bunlarda kaçı sizi etkiliyor veya etkilemiyor. Daha da doğrusu sizi etkilemediğini zannettiğinizin reklamın sizi gizlice etkisi altına alıp o ürünü almış olarak buluyorsunuz kendinizi.

 

Çağımız; dijital çağ. Özellikle sosyal medyanın etkisinin inanılmaz boyutlara ulaştığı bir dönemde yaşıyoruz. İnternette gezinirken aniden karşımıza çıkan “pop-up” reklamların içine düşmüş bulunmaktayız. E-malinizi kontrol ederken hiç tanımadığınız onlarca yerden gelen reklam mailleri ile başa çıkmaya çalışıyoruz. Daha da ileri boyuta gidersek telefonunuz çalıyor. Arayan tanımadığınız bir numara. Açıyorsunuz. Karşınızda robot seslendirme cihazı ile yine bir ürün pazarlanmaya çalışılıyor. Başta da söylediğimiz gibi çağımızın adı : dijital pazarlama çağı.

 

bilinçaltı etkisi

 

 

Bir reklam metni okuyorsunuz billboardlarda. “Ayrıcalık sizin de hakkınız.” diyor. Bir araba firmasına ait bu metin bilinçaltınıza atılıyor. İlerleyen zamanlarda bir araba sahibi olmak istediğinizde öncelikleriniz arasında ayrıcalık öğesinin ağır bastığı bir durumda bilinçaltı otomatikman sizi o markaya doğru yönlendiriyor. Farkında dahi olmuyorsunuz. Sonuç: Yeni arabanızı güle güle kullanın.

 

Otobüste yolculuk yapıyorsunuz. Uyumak için çaba sarf ederken arkadaki iki kişinin konuşmalarına kulak kesiliyorsunuz. Konu akıllı cep telefonları. Birbiri ile deneyimlerini paylaşan iki kişinin ortaya attığı bir marka üzerinde konuşuyorlar. Her iki kişi de kullandıkları bu telefondan memnun. Siz bu konuşmalar eşliğinde uyurken telefon almaya karar verdiğinizde aklınıza uyumadan önce o iki kişinin bahsettiği telefon geliyor. İncelemek için elinize alıyorsunuz. Satıcı ile konuşuyorsunuz. Aklınıza o kişilerin konuşmalarından parçalar geliyor. Sonuç : Yeni telefonunuzu almaya o otobüs yolculuğunda çoktan karar vermiş oluyorsunuz.

 

gizli bilinçaltı

 

 

Örneklerden de anlaşılacağı gibi artık pazarlama günlük hayatın içerisinde her yerde kendini gösteriyor. Bilinçli bir şekilde reklamları takip etmenize gerek dahi yok. Reklam artık sizin ayağınıza geliyor. Cep telefonunuza, tabletinize, laptopunuza… kısacası bütün yaşam alanınız gizli bilinçaltı mesajları ile kapsama alanı altında.

 

Bu kadar yoğun bir mesaj akışı içerisinde bunlardan nasıl korunacağız dediğinizi duyar gibiyim? Aslında bu bir o kadar kolay bir o kadar da zor bir durum. Bilinçaltının sizi götürdüğü yere giderken bilinci devreye sokup sıradışı kararlar almanız durumunda bilinçaltını alt üst etmiş olursunuz. Tıpkı sürekli sağ elinizle yazmayı bırakıp sol elinizi yazmaya alıştırmak gibi.

 

gizli mesajlar

 

 

            “SATIN ALIYORUZ AMA NEYİ?” konulu yazımda buluşuncaya kadar gizli mesajların etkisinden uzak kalacağınız günler dileğiyle…

 

 

 

Bir önceki yazımız olan ÇOCUKLAR VE BİLİŞSEL ZEKA başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında: HAKAN BİROL

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 1 hafta ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar