Eki
8
2014

DAYAK YİYEN MAYMUNUN ÖYKÜSÜ

Pozitif öğrenmeler kadar negatif öğrenme dediğimiz bir gerçek ile de karşı karşıyayız. Özellikle bu kurumsal ve toplumsal yapılarda karşımıza çıkmaktadır. Toplumsal baskılar, bir nevi mahalle baskıları da buna örnek verilebilir. Çoğu birey de buna maalesef ki yenik düşmektedir. 5 Maymun deneyi bize esasında “Organizasyonel Negatif Öğrenme” yi çok iyi şekilde açıklamaktadır :

 

maymunlar

 

Bir kafese beş maymun koyarlar. Ortaya bir merdiven ve tepesine de iple bağlı bir salkım muz asarlar. Her bir maymun merdivene çıkıp muza ulaşmak istediğinde dışarıdan üzerine soğuk su sıkarlar…

 

Her maymun aynı denemeye giriştiğinde buz gibi soğuk su ile ıslatılır. Bütün maymunlar bu denemeler sonunda ıslanmayı tecrübe etmiş olurlar. Bir süre sonra muzlara hareketlenen maymunlar diğerleri tarafından engellenmeye başlanır.

 

Suyu kapatıp maymunlardan biri dışarı alınıp yerine yeni bir maymun konur. Yeni maymunun ilk yaptığı iş muzlara ulaşmak için merdivene tırmanmak olur. Fakat diğer dört maymun buna izin vermez ve yeni maymunu döverler.

 

maymun

 

Daha sonra ıslanmış maymunlardan biri daha kafesten alınır ve yerine yeni bir maymun konur. Ve merdivene ilk yaptığı atakta dayak yer. Bu ikinci yeni maymunu en şiddetli ve istekli döven ilk yeni maymundur.

 

Islak maymunlardan üçüncüsü de değiştirilir. Üçüncü yeni gelen maymunda ilk atağında cezalandırılır. İlk gelen iki maymunun yeni geleni niye dövdükleri konusunda bir fikirleri yoktur ama dövmektedirler.

 

Son olarak da kafesteki ıslanan son maymun olan dördüncü ve beşinci de değiştirilir. Tepelerinde bir salkım muz asılı olduğu halde artık hiçbir maymun merdivene yaklaşıp muzları almak için hamle yapamamaktadır.

 

maymun resmi

 

NEDEN mi? Çünkü buna organizasyonel negatif öğrenme denir… İnsanoğlu için de tüm bunlar aynen geçerlidir.

 

Bizler üzücü olarak böyle bir yapının içinden geçmekteyiz. Ne zaman ki bir atılım yapmaya kalkarsak eskiden o atılımı başaramayanlar tarafından alaşağı ediliyoruz. Özellikle çevrenizde size dayatılan “Yapamazsın! Senden önce kimse başaramadı! İmkanların yetersiz! Kendine gel! Maddi gücün buna elvermez!…” gibi daha birçok engeli önümüze çıkaran insanların varlığı ile savaşıyoruz.

 

Kafesteki maymun misali her daim her deneme de dayak yesek de hedefe ulaşıncaya kadar pes etmeyeceğiniz günler sizin olsun…

 

 

 

Bir önceki yazımız olan DİKKAT! HİPNOTİZE EDİLİYORUZ! başlıklı makalemizde gizli hipnoz, hipnoterapi ve hipnoz hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında: HAKAN BİROL

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 7 gün ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar