Eki
9
2013

Devlette “KDV” Kariyerde “KDE”

kariyer

Birey sürekli gelişen ve değişen bir varlıktır. Yaşam boyundaki süreç boyunca, doğumdan ölüme kadar sürekli öğreneceği yeni bir şeyler vardır. Daha bebekken çevresine verdiği refleksif tepkilerle dünyayı öğrenmeye başlamıştır. Yaşı daha da ilerledikçe artık bilinçli öğrenmeye giden yolda adım atar.

Devletin bizden ek olarak her üründen aldığı vergiye “KDV” dendiğini hepimiz biliyoruz. Bu kelimenin açılımının “Katma Değer Vergisi” olduğunu da hepimiz bilmekteyiz. Peki, “KDE” dendiğinde aklınıza ne geliyor? Bu devletin bizden aldığı bir vergi türü veya bizden ek olarak alınan özel bir vergi de değil. “KDE” yi ben şu şekilde açıyorum : “Katma Değer Eğitimleri”. Bilgi çağı olan günümüzde artık eğitimler büyük önem taşımaktadır. Büyük firmalar kendine yatırım yapan bireyler ile çalışmayı tercih etmektedir.

Kariyer yolcuları “KDE” ler ile rakiplerinden bir adım daha öne geçmektedir. Peki, bu “KDE” ler neler olabilir:

Koçluk eğitimleri alarak kendinize ve başkalarına yardım sağlayacağınız büyük bir yatırım yapmış olursunuz. Koçluk nasıl yapılır? İyi bir koçun özellikleri nelerdir? Koçluğu yaptığınız iş ile nasıl ilişkilendirebilirsiniz? Bu gibi onlarca sorunun cevabı sayesinde yaşama daha farklı açılardan bakacaksınız. Kişilere koçluk tekniklerini kullanarak yapacağınız destekler ile kalitenizi ortaya koyabilirsiniz. Sıradışı ve farklı düşünceler kişilerin her zaman ilgisini çekmiştir. Problemlere getireceğiniz sıradışı çözümler ile yaşama ne kadar farklı açılardan baktığınızı kanıtlayabilirsiniz.

Hızlı okuma eğitimleri, bilgi dünyasında daha hızlı veri alışverişinde bulunmanıza katkı sağlayacaktır. Hızlı okuyarak dikkat dağınıklığını minimum düzeye indirirsiniz. Daha kısa zamanda daha çok bilgiye ulaşarak bilgi çağında bir adım daha önde olursunuz. Yüzlerce sayfayı çok kısa zamanda okuyarak ilgi dağarcığınızı geliştirmenize büyük katkıda bulunacaktır.

NLP eğitimleri ile başarının modellemesi yapılmaktadır. Sadece başarı modellemesi değil bunun yanında yaşam sanatı da öğretilmektedir. NLP’nin açılımı Neuro Linguistic Programming’dir. Yani Türkçe olarak “Sinir Dili Programlaması” anlamına gelmektedir. NLP ile yaşamı yeniden organize etme yetisine sahip olabilirsiniz. Yaşamınızda değiştirmek istediğiniz birçok şeyi NLP sistemini kullanarak daha rahat çözebilirsiniz. Bu sistemin birçok modülü bulunmaktadır. Ayrıca bu sistemle zihninizde çizdiğiniz sınırlardan kurtulacak, kavramsal yetenekleriniz güçlenecek, insanları daha farklı ve daha güçlü bir şekilde dinleyecek, öğrendiğiniz teknikler sayesinde hayata daha farklı bir açıdan bakabileceksiniz.

Beden dili eğitimleri ile konuşmalarınıza güç katacaksınız. Beden dili, jest ve mimiklerinizi en üst düzeyde kullanarak konuşmalarınızın kalitesini arttıracaksınız. Beden dili ile desteklenmeyen sözlerin etkisiz kaldığı iletişim uzmanlarınca kanıtlanmıştır. Böyle bir durumda beden dilinin bilmemesi olumsuz bir izlenim oluşturacaktır. İnsanlarla daha etkili bir iletişim için beden dili eğitimi kariyer yolculuğunuzda olmazsa olmazlarınızdandır.

 

Zaman yönetimi eğitimleri ile zamanı daha etkili ve verimli kullanmayı öğreneceksiniz. Geri dönüşü olmayan nadide varlıklardan bir olan zaman, bizim için madem çok kıymetli o halde ona gereken önemi verelim. Boş zaman denilen kavramın kariyer yolcularının sözlüğünde olmaması gerekir.

 

Genel olarak baktığımızda “KDE” nin hayatımıza ne kadar büyük bir katkıda bulunacağı yadsınamaz bir gerçek. Bu bağlamda “KDE” lere önem vererek kariyer yolculuğumuza devam edelim. Harika bir kariyer yolcululuğu dileğiyle…

*

Hakan BİROL

www.hakanbirol.com

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 7 gün ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar