Eki
7
2014

DİKKAT! HİPNOTİZE EDİLİYORUZ!

 

hypnosis

 

Hipnoz kelimesi ve içeriği oldum olası şu ana kadar bütün herkesin dikkatini çekmiştir. Neredeyse herkes bu yüzden hipnoz olmak ister ama bir o kadar da bundan korkar. Rahat olun korkulacak bir şey yok çünkü zaten hipnoz altındayız.

 

Hipnoz olmak demek sadece bir sarkaçlar veya başka bir materyal kullanılarak yapılan aktivite değildir. Günlük hayatın içinde birçok kişi tarafından hipnotize ediliyoruz ve bunun farkında dahi olmuyoruz. Nasıl mı? Hipnotik dil kalıpları ile bu gayet başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Kişiye söylenen cümlelerin içindeki gizli mesajlar bireyin bilinç ve bilinçaltı arasında bir karmaşa oluşturarak onu etkiliyor.

 

Örnek verecek olursak :

 

 • Senden bu ödevi yapmanı isteyecek değilim.
 • Sana bu kitabı oku diyecek değilim.

 

hipnoz etkisi

 

Aslında her iki cümle içinde de verilmek istenen mesaj belli. Bunlar senin görevin ve zaten sen bunları yapacaksın. Benim burada sana emir vermemin bir anlamı yok.

 

Örnekleri çeşitlendirecek olursak :

 

 • Dışarıya hemen      çıkmak zorunda değilsin.
 • Bu iki elbiseden hangisi güzel, ne düşünüyorsunuz?
 • Daha fazla çeşidimiz elbette mevcut, görmek istermiydiniz?
 • Sınavınızı kazndınız, neler olabileceğini bir hayal edin
 • Kimi insanlar      nedense bu telefonu daha kullanışlı buluyor halbuki bu model çok daha      iyi.

 

 

Örneklerden de görüldüğü gibi bizi adeta istedikleri tarafa yönlendirmek için oluşturulmuş kalıplar yığını ortaya çıkmakta. Tabiki bu kalıpları kullanmaları bizleri tamamen etkilemeleri anlamına gelmiyor. Çünkü iletişim sadece kelimelerden ibaret değil. Bunun yanında jest, mimik, beden dili ve ses tonunun etkili kullanımı da yer almaktadır. Bu yüzden hepsini bir bütün olarak ele almak zorundayız.

 

Hipnoz olmayı sadece kalıplar ile de sınırlandıramayız. Sevdiğiniz bir işi yaparken de zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. İşte tam orada yaptığınız işin hipnozu altına girdiğinizi söyleyebilirim.

 

hipnoz ve kahkaha

 

Komedyenleri düşünün. Bir de çevrenizde espri yapan gayet komik olan arkadaşlarınızı düşünün. Ünlü bir komedyenin stand-up şovuna gittiniz. İki saat boyunca her yapılan espriye güldünüz. Daha sonra aynı esprilerin gerçekten komedi yeteneği güçlü bir arakadaşınız tarafından yapıldığına şahit oldunuz ama siz de aynı etkiyi yaratmadı. Neden mi? Neden çok açık : Komedyenin seminerine giderken amacınız orada tamamen gülmek. Kendinizi rahatlamaya ve gülmeye şartlandırıyorsunuz. Karşınızdaki komedyen ne derse her şey size komik geliyor. Ön yargı yok, sorgulama yok. İşte hipnoz böyle bir şey. Düşüncelerinizin önündeki buz kalıplarını kaldırın.

 

7 Ekim / İstanbul / Hakan BİROL

Bir önceki yazımız olan YAŞAMININ SORUMLULUĞUNU ALMA CESARETİN VAR MI? başlıklı makalemizde çocuklara bakmak, ders çalışmak ve en önemli sorumluluk hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

 • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
  about 7 gün ago
 • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
  about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar