Kas
1
2014

DİNLİYORUM O HALDE VARIM!

dinlemek

Sürekli bir konuşma telaşı içindeyiz. Bir yerlere cevap vermek için adeta birbirimizle yarışıyoruz. Bazen karşıdaki ne diyor diye bakmadan dakikalarca konuşmamızı sürdürüyoruz. Sanki bütün insanlar bizi dinlemek zorunda modu ile konuşmaya devam ediyoruz. İsterseniz kısa bir mola ile söyleyeceklerime kulak verin :

 

Karacaoğlan’ın dinleme üzerine söylediği bir sözle giriş yapalım. “El meclisinde arif ol kelam dinle, el iki söylerse sen bir söyle.” Bizler iki kulak ve bir dile sahibiz. Konuşmalarımızda bunu düstur bilerek hareket etmeliyiz. İnsanları ne kadar çok dinlersek aslında o kadar doğru konuşuruz. Zaten birbirimizle düzgün iletişim kuramamamızın sebebi yanlış anlaşılmak değil midir?

 

Filozofa sormuşlar: “Zeki insanı nasıl anlarsınız?” diye. “Konuşmasından!” demiş. “Ya hiç konuşmazsa?” demişler. Filozof gülümsemiş: “O kadar akıllı insan yoktur…” Bilgeler bile böyle söylemektedir. Az ve öz konuşmak her daim iletişimde çok zor uyulan bir kuraldır. Nedense her daim konuşmak isteriz. Bana neden az söz veriliyor itirazı içinde oluruz. Halbuki dinlemek ne kadar büyük bir nimettir.

 

dinliyorum

 

Adam doktorun muayenehanesine girer girmez sekreter ne için geldiğini sormuş. “Kum” demiş adam hafif utangaç. Sekreter adamın adını adresini sosyal güvenlik numarasını alıp bir koltuğa oturtmuş. 15 dakika sonra bir hemşire “Ne için geldiğini” sormuş “Sadece kum için abla” diye cevap vermiş adam. Hemşire adamın boyunu kilosunu daha önce bir rahatsızlığı olup olmadığını sorup onu bekleme salonuna almış. Yarım saat sonra bu sefer bir hastabakıcı “Ne için geldiğini” sormuş. Yine “Kum ağabey kum” diye cevap vermiş adam hafif sinirlenerek. Hastabakıcı tahlil için kan almış tansiyonunu ölçmüş EKG’sini çekmiş ve adamı soyup doktorun odasına götürmüş.

 

1 saat sonra doktor gelmiş “Sen” demiş “Niye geldin?” Adam “Kum” diye yanıtlamış yeniden. Doktor “Nerede?” diye sorunca adam ağlamaklı cevaplamış: “Kapıda kamyonun üzerinde… Nereye indireceğiz ağabey?”

 

dinliyor musunuz

 

 

Doktor ile hasta arasındaki iletişim ne kadar da güzel değil mi? Hep söylemişimdir iki insan arasındaki en uzun mesafe iletişim kopukluğudur. Günlük hayatın içinde problemlerin temel sebebi değil midir iletişimsizlik. Özellikle işin içine bir de yanlış anlaşılma girdi mi olaylar çığırından çıkıyor ve onarılmaz boyutlara ulaşabiliyor.

 

Birbirimizi doğru anlamak adına iletişimde olduğunuz kişileri sonuna kadar dinleyin. Dinlemek her zaman konuşmaktan daha kolaydır. Ama bizler nedense hep zor olanı tercih ettiğimizden dolayı bazen sorunlarla başa çıkmakta zorlanıyoruz. Yanlış bir kelime bütün konuşmayı bitirebiliyor. İlişkilerimiz “Beni bir tek sen anladın, sen de yanlış anladın” cümlesi ile bitmesin  : )

 

Bir önceki yazımız olan RALPH WATSON ILE SEMINERIMIZ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 7 gün ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar