Ağu
7
2014

DOĞRU HEDEF KURMADA 5 ADIM

hedef2

Hayal kurmada yaptığımız en büyük hatalardan bir tanesi doğru hayal kuramamaktır. Doğru hayal kurmak da nedir? Aslında bu sorunun cevabını yanıtladığınız andan itibaren hedefinizdeki hayale giden en doğru adımı atmış oluyorsunuz. Bizlere hayallerden ziyade gerçeklerle yaşamamız öğretildiği için hayal gücünden yoksun toplumlar olarak yetiştik. Einstein’in mükemmel bir sözü vardır : “Hayal gücü, bilgiden daha değerlidir.”

 

Şu an kullandığımız bütün eşyalar ilk önce birer hayal ürünü idi. Belki bunları icat edecek kişilere söylenmeyen şey kalmamıştır. Her lafı işitmelerine rağmen hayallerine sadık kalmanın neticelerini bu şekilde almışlardır.

 

hedef 4

 

Bizler hayallerimize nasıl odaklanacağız ve yaratıcı hayaller kurmada neler dikkat edeceğiz. Bu sorunun cevabı 5 madde ile belirledim. Peki bu maddeler neler:

 

 1. Kendinizi ne kadar tanıyorsunuz?

 

– Ben kimim?

– Nereye gitmek istiyorum?

– Gitmek istediğim yere nasıl varabilirim?

 

 1. Bütünden ziyade ayrıntılara odaklanın.

 

 1. Hayalinize ulaşacağınız zaman dilimini belirleyin.

 

 1. Ulaştığınızı farz ederek o anları tamamen somutlaştırarak hayal edin.

 

 1. Hayalinize negatif etkilerden uzak olarak tamamen bağlanın.

 

hedeff

 

Kendimizi acaba ne kadar tanıyoruz? İlgilerimiz neler? Mutlu olduğumuz şeylerin farkında mıyız? Daha onlarca soru sorularak bu çoğaltılabilir. Önemli olan bunlara ne kadar samimi cevap verebildiğimizdir. İşte bu noktada siz, kendinizle baş başa kalıyor ve cevapları yine kendinize veriyorsunuz.

 

Bir yere gitmek istediğinizde haritanın hepsine odaklanmazsınız. Sadece gideceğiniz yerin ayrıntılarını gösteren yollara dikkat edersiniz. O yüzden hedeflerinizi belirlerken bütünden ziyade ayrıntıları unutmayın.

 

Hayalinize ulaşacağınız net zaman dilimini kendi takviminize şimdiden yazın. O tarihte ulaşamazsanız bile çalışmalarınızı ona göre yapacağınızdan dolayı 1 hafta geç veya 1 hafta erken ulaşırsınız. Bu da size zaman kazandırır. Belirsizlik zaman dilimine konu olmuş bütün hedefler ulaşılamadan kaybolur.

 

hedef44

 

 

Hayalinizi her daim somutlaştırarak onu kendi içinizde yaşayın. Bu size motivasyon sağlayacaktır.

 

Çevrenizde negatif etkileriyle sizi hayallerinizden uzaklaştırma çalışacak insanlar olacaktır. Hayallerine “Çok saçma, zaman kaybı, boşa uğraşıyorsun!” diyerek çamur atacaklardır. Aldırmayın!

 

Evet, değerli başarı yolcusu. Şimdi doğru hedef kurmayı öğreten 5 adımı öğrendin. Bundan sonrası sana kalmış. Hedeflerine ulaştıkça ne kadar haklı olduğumu göreceksin. Değişim ve gelişimle kal…

 

 

Hakan BİROL

7 Ağustos 2014 

 

 

Bir önceki yazımız olan HAKAN MENGÜÇ İLE HİPNOZ ÜZERİNE SÖYLEŞİ başlıklı makalemizde bakış açısı, başarı ve BKM hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

 • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
  about 7 gün ago
 • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
  about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar