Ara
8
2013

DOĞRU YERDE DOĞRU KELİMELER

KELİME

Adamın biri pazardan deve alır. Ama devenin kötü bir huyu vardır ki satıcı söylemeyi unutmuştur. Bu deve ‘Oh!’ deyince gemi azıya alıp yıldırım gibi koşmaya başlamakta ve sadece ‘Eyvah!’ denince durmaktadır.

 

Deveyi alan kişi devenin sırtına oturunca sevinçle ‘Ohh!’ der ve deve yıldırım gibi koşmaya başlar. Yeni sahibi ‘dur!’ ‘çüş’ ‘yavaş’ dese de durmaz. Derken bir uçurumun kenarına gelirler. Devenin yeni sahibi korkuyla haykırır ‘Eyvah!’ Deve ‘zınk’ diye durur.

 

Bunun üzerine yeni sahip sevinçle haykırır: ‘Ohh!’

 

Sevgili gelişim yolcuları, yukarıdaki hikâyede de gördüğünüz gibi sözcüklerin hayatımızdaki yeri inanılmaz derecede önemlidir. Siz, siz olun asla düşünmeden konuşmayın. Düşünmeden konuşmak hedef almadan ateş etmeye benzer. Nereye gideceği belli olmayan mermi sekip sahibini de yaralar.

 

Adam doktorun muayenehanesine girer girmez sekreter ne için geldiğini sormuş. “Kum” demiş adam hafif utangaç. Sekreter adamın adını adresini sosyal güvenlik numarasını alıp bir koltuğa oturtmuş. 15 dakika sonra bir hemşire “Ne için geldiğini” sormuş “Sadece kum için abla” diye cevap vermiş adam. Hemşire adamın boyunu kilosunu daha önce bir rahatsızlığı olup olmadığını sorup onu bekleme salonuna almış. Yarım saat sonra bu sefer bir hastabakıcı “Ne için geldiğini” sormuş. Yine “Kum ağabey kum” diye cevap vermiş adam hafif sinirlenerek. Hastabakıcı tahlil için kan almış tansiyonunu ölçmüş EKG’sini çekmiş ve adamı soyup doktorun odasına götürmüş.

 

1 saat sonra doktor gelmiş “Sen” demiş “Niye geldin?” Adam “Kum” diye yanıtlamış yeniden. Doktor “Nerede?” diye sorunca adam ağlamaklı cevaplamış: “Kapıda kamyonun üzerinde… Nereye indireceğiz ağabey?”

 

Değerli gelişim yolcuları, sözcüklerden lafı açmışken yine sözcüklerden başka bir hikâye ile devam ettik. Hikâyede de gördüğünüz kendimizi tam ifade edememek komik sonuçlar doğurmaktadır. Bu yüzden siz süper beyinler olarak hayatınızda kendinizi en iyi şekilde ifade etmelisiniz…

 

“Bir sokakta üç dişçi varmış. Birincisi “Türkiye’nin en iyi dişçisi” diye bir levha asmış, bunu gören ikinci dişçi durur mu, ”Dünyanın en iyi dişçisi” yazan bir tabela hazırlatıp kapısına asmış. Üçüncü dişçi bunlara karşı ne yapsa iyi dersiniz? Gayet mütevazı bir ifadeyle “Bu sokağın en iyi dişçisi” yazılı levhayla işi halletmiş”. Tabii en çok müşteriyi üçüncü dişçi toplamış, inandırıcılığı sayesinde.

 

Gelişim Dostları, üçüncü ve son öykümüzde görüldüğü gibi sözcükleri kullanan “Süper Beyinli Bir Dişçi” örneğine rastlıyoruz. Kelimelerin büyüsü yerinde kullanıldığında kendini göstermektedir. Doğru yerde, doğru zamanda doğru kullanılan sözcüklerle mükemmel başarılara imza atabilirsiniz. Şimdi kendi öykünüzü yazmanın vakti geldi diye düşünüyorum. Şimdi kalemi elinize alın ve sözcükleri doğru veya yanlış kullandığınız bir anınızı hatırlayarak satırlara dökün. Böylece olayı daha da somutlaştırmış olacağız. Sözcüklerin gücünden yararlandığınız harika günler dileğiyle. .

HAKAN BİROL

 

 

Bir önceki yazımız olan BİR GÜN İZİN başlıklı makalemizde 365 gün, çalışma ve çalışma saatleri hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Yazar Hakkında: HAKAN BİROL

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 1 hafta ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar