Eki
27
2013

DÜŞÜNÜYORUM ! O HALDE VARIM !

sınırsız düşünce

 

İmkânlarımızın sınırlı olduğu bir dünyada sınırsız düşünme yeteneğine sahip bir beyne sahibiz. Fakat bu sınırsızlık “Sonsuz” olanı düşünmekte aciz kalıyor. Yani sınırsız düşünme yeteneğimiz bile tam anlamıyla kontrolümüzde değil. Bunu en açık bir şekilde sonsuzluğu düşünerek gerçekleştirebilirsiniz. Şu an itibari ile bir uygulama yapalım : “ Rahat ve sessiz bir yere geçin. Bulunduğunuz yer müsaitse “Sonsuzluk Kavramını” düşünün. Sonsuzluğu somutlaştırmaya çalışın. Ne kadar başarılı olabildiniz? Düşünme yetilerimiz belli bir yere kadar bizleri götürüyor ve o noktadan sonra çaresiz kalıyoruz. Bu da bizlerin sınırlı varlıklar olduğumuzu gösteren en büyük delillerden biridir. “

Düşünceler, eylemlerden önce gelir. Bu yüzden beynimizin sürekli işleyen mekanizması hiç durmaz. Bazı eylemlerimizi gerçekleştirirken bilinçli bir düşünme eylemi içinde bulunurken bazı eylemlerimiz için böyle bir süreç içine girmemize gerek yoktur. Örneğin bir bardak çay içerken çayı ağzımıza götürme esnasında kolumuzu hareket ettirmemiz gerektiğini düşünmeyiz. Bunlar otomatik psiko-motor hareketler haline dönüşmüştür. Bir arkadaşımızla konuşurken aynı anda hem duyarız hem duyduklarımızı yorumlarınız bu esnada hem görür hem de gördüklerimize bir anlam yükleriz. Tabiî ki olaylar bununla da sınırlı kalmaz. Duyma ve görme eylemlerinin dışında gerçekleşen birçok jest ve mimik de cabasıdır. Görüldüğü gibi beyin muhteşem bir mekanizma.

Beynin işlevleri üzerine birçok makale yazılmıştır. Beyin üzerine yapılan araştırmalar o kadar çoktur ki dokümanlar ciltler dolusu bir hal alabilmektedir. Bizler beynimizi kullanırken onun ne kadar muhteşem olduğunun farkında mıyız acaba? Önemli olan onu doğru ve etkili kullanabilmektir. İşlevlerinin farkında olarak maksimum performans düzeyinde değerlendirmeliyiz. Örneğin beyin esasında olumsuz cümleleri algılamaz. Bunun şöyle somutlaştırabiliriz. Şu an itibari ile : “Mavi fil düşünmeyin.” Ne düşündünüz? Sanırım sizde yüzde doksan sekizlik kesimdeki gelişim yolcuları gibi mavi fil düşündünüz. Her zaman söylediğim gibi beyin muhteşem bir mekanizma.

Kelimelerin kullanılış yerleri düşünce yapımızı etkilemektedir. Bir doktorun söyledikleri adeta bunu ispatlar niteliktedir. Doktorun önerisi “hastane” kelimesinin “şifahane” olarak değiştirilmesi yönünde idi. Bunun yanında Amerikalıların savaşta kaybettikleri kişiler için kullandıkları cümle : “Sizi her zaman hatırlayacağız.” dır. Bu cümle gerçekten olumlu mesajlar içermekle birlikte kişilerde pozitif duygular da uyandırmaktadır. “Sizi hiçbir zaman unutmayacağız.” cümlesi yerine “Sizi her zaman hatırlayacağız.” cümlesini kullanmak daha olumlu mesaj verecektir. Örneklerden de görüldüğü gibi kelimeler, beynin olaylara bakış açısına farklı bir pencere açmaktadır.

Sahip olduğumuz bu muhteşem mekanizmayı hakkını vererek kullanmak gerekir diye düşünüyorum. Beyin gelişimine katkı sağlayacak aktiviteler ile beynimizi sürekli zinde tutabiliriz. Sonsuz düşünceler okyanusunda harika fikirlerin sizlerin olması dileğiyle.

 

HAKAN BİROL / … gelişimle el ele, değişimin izinde…

www.hakanbirol.com

…..

 

Bir önceki yazımız olan KİŞİLİK ŞEKİLLENMESİ VE BEYİN başlıklı makalemizde aktif beyin, beyin ve beyinsel fonsksiyonlar hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında: HAKAN BİROL

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 7 gün ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar