Ağu
5
2014

HAKAN MENGÜÇ İLE HİPNOZ ÜZERİNE SÖYLEŞİ

 

HAKAN MENGÜÇ 1

 

Kendinizden bahseder misiniz bize?

 

Ben Hakan Mengüç, Bursa doğumluyum. 15-16 yaşında Hipnoz ve Bilinçaltı konuları ile tanıştım ve sonra bütün hayatım insan psikolojisi üzerine gelişti. Psikoloji okudum ve Bilinçaltındaki olumsuz kayıtların temizlenmesi üzerine kendimi geliştirdim. Aynı zamanda Piyano ve Ney çalmaktayım.

 

Blog siteniz çok yoğun bir ilgi görüyor. Bu başarınızın arkasındaki sır nedir?

 

Bana göre 4 nedeni var;

1. Bilgilerimi saklamıyorum, ne öğrendiysem paylaşıyorum.

2. Akademik bir dille değil samimi bir dille paylaşıyorum.

3. İnsanları gerçekten önemsiyor ve seviyorum. Herhangi bir rol yapmıyorum.

4. Paylaştığım şeyler insanların ilgilendiren ve gelişimlerine katkı sağlayan yazılar oluyor.

 

HAKAN MENGÜÇ 2

 

 

Kişisel gelişime olan ilginiz nasıl ve ne zaman başladı?

 

Ben ona kişisel gelişim demiyordum ama 12 yaşında başladı, 15 yaşında ise derinleşti, sonrasını biliyorsunuz işte

 

Hipnoz alanında en çok gelen sorulardan bir tanesi : “Ben istemedikten sonra beni hipnoz yapabilir misin?” sorusudur. Bu sorunun cevabını vermeden önce esasında hipnoz nedir ve ne değildir sorusuna bir açıklık getirir misiniz?

 

Richard Bach’ın Hipnozcu kitabında şöyle bir diyalog var; “Üzgünüm, ama ben hipnotize edilemem” diye fısıldadı Jamie. “Öyle mi?” dedi hipnozcu yumuşak bir sesle. “Öyleyse bu gezegende işiniz ne?” Hipnoz hayatın her alanında var, hipnozun tek bir tanımı yok ama genel olarak terapide kullanılan hipnoz şöyle tanımlanıyor; Telkinle sağlanan yapay uyku hali, rahatlama ve gevşeme hali.

 

Hipnoz böyle tanımlanır ama bu tanım eksiktir. Kişinin illa uyuması ve gevşemesi değildir. Ben size, “Bugün hasta görünüyorsun” dediğimde hipnozu başlatmış oluyorum. (Zihninizde bir resim oluşur ve siz bu resme istemsiz bir tepki verirsiniz.) Çünkü sizin odağınızı hasta olmaya çekiyorum. Eğer, “Yüzün sararmış, teyzemin de böyle başlamıştı sonra akşamleyin hastaneye kaldırdık” dersem hipnozu ilerletmiş olurum. Her söylediğim cümle hipnozu daha da derinleştirir ve akşam kendinizi hastanede bulabilirsiniz. (Söyleyen kişinin etkileme gücü ve nasıl söylediği çok önemlidir.)

 

HAKAN MENGÜÇ 3

 

 

İlaçla yapılan hipnoz ve telkin yoluyla yapılan hipnoz arasındaki temel farklar nelerdir ve aynı etkiyi gösterir mi?

 

İlaçla yapılan hipnozda kişi telkine büyük oranda kapalıdır, ama telkin yoluyla yapılan hipnozda büyük oranda açıktır.

 

Hipnoz alanında birçok çalışmanız bulunmaktadır. Bu çalışmalarınızı tıp dünyasından birçok isim önünde de sergilediniz. Onların bakış açısı nasıl oldu?

 

İlk önce inanmıyorlar ama benim farklı yönlerimden birisi de bilgiden çok uygulamaya önem vermem, insanların gözlerinin önünde bir şeyler yaptığında inanıyorlar ve kullanmaya başlıyorlar. Yoksa bilgi ile ikna etmek gerçekten zor, hani bir söz varya gördüğünün yarısına inan, duyduğunun hiçbirisine inanma, gerçekten eğitim düzeyi ne olursa olsun insanlar gördüklerine inanıyor.

 

Ateş üstünde yürüyüş, cam üstünde yürüme gibi sıra dışı gösterilerde insanların aklında birçok soru işareti geliyor. Bu gibi etkinlikleri gerçekleştirmeden önce kişilerin zihninde temel kodlamalar mı yapıyorsunuz?

 

Bu tip çalışmaları insanlara yaptıracaksam, ilk önce onları duygusal anlamda güçlü bir konuma getirip, mental bir çalışma yaptırıyorum, hazır olduklarını hissettiğimde ise uygulamaya geçiyoruz.

 

NLP ile hipnoz arasında nasıl bir ilişki kurabiliriz? Bunu somut örneklerle destekleyebilir miyiz?

 

NLP, Hipnozun en önemli isimlerinden sayılan Milton Erickson’ın tekniklerinin, trans kullanılmadan uygulanan daha pratik bir şeklidir. Tabii NLP 1970’lerden beri çok değişti ama 1970-1985 yılında yazılan NLP kitaplarını okursanız ne dediğim daha net anlaşılır.

 

HAKAN MENGÜÇ 10

 

Şu ana kadar alanınızda gerçekleştirdiğiniz en büyük başarı nedir?

 

Ne yaşarsam yaşayım amacımdan ve hedeflerimden hiç vazgeçmemek.

 

Gelecek dönemdeki projeleriniz arasında neler bulunmaktadır?

 

BKM için bir gösteri hazırlıyorum, Mart-Nisan ayı içinse TV programı yapma hedefim var.

 

Bu keyifli sohbet için teşekkür ederiz.

Bir önceki yazımız olan FENG SHUI ile PUSULA İÇİNİZDE başlıklı makalemizde arsa, ba gua ve batı grubu evleri hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında: HAKAN BİROL

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 7 gün ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar