Eki
9
2013

HAYAT AÇILMAMIŞ KAPILARIN ARDINDAKİ GİZEMDİR

hayat-kapi

Akşamın karanlığı şehrin üstüne çökmeye başlamıştı. Bu güneşin yeni vadilerde yeniden doğacağının habercisiydi. Güneş bir yerde batıyor başka bir yerde doğuyordu. Tıpkı her son yeni başlangıçların habercisidir mesajını veren bir olaydı bu.

 

Akşam karanlığında genç bir adam sokakta kendi başına düşünceli bir şekilde yürüyordu. Aklında binlerce soru işareti olduğu her halinden belliydi. Bazen duruyor, dakikalarca durduğu yerden sabit bir noktaya bakarak öylece kalıyordu. Ardından tekrar kendine geliyor ve yürümeye devam ediyordu. Sokak bomboştu. Çöplerin kenarlarında dolaşan kedilerden başka kimse yoktu. Genç adam eline cebine sokup bir anahtar çıkardıktan sonra küçük tek katlı müstakil bir eve doğru yöneldi. Ağır adımlarla kapıya doğru gidiyordu ki evin bahçesinin ortasında üzerine ışığın vurduğu bir zarf dikkatini çekti. Genç adam ilk önce etrafta kimse var mı diye bir baktı. Bir an için böyle bir zarfı bahçeye kim koyabilir diye düşünmeye başladı. İçindeki merak duygusuyla zarfın yanına kadar gitti. Zarfın üzerinde kimin gönderdiğine dair herhangi bir yazı yoktu. Sadece “ Bu Mektup Sana” yazıyordu. Genç adam neye uğradığını şaşırmıştı. Bu mektup sana da ne demekti? Buradaki sana kim olabilirdi? Bu düşünceler içinde mektubu da alarak eve girdi. Zarfı heyecanla açarken kalbinin daha hızlı çarpmaya başladığını hissediyordu. Kimden geldiğini bilmediği bir mektupla karşı karşıyaydı. Zarfı açıp içinden ikiye katlanmış beyaz dosya kâğıdını çıkarıp hemen okumaya başlamak istiyordu ki kâğıtta sadece : “Hayatın anlamı nedir?” yazıyordu. Başka bir şey yoktu.

 

Genç adam neye uğradığını şaşırmış bir şekilde kanepenin üzerine uzanarak acaba biri benimle dalga mı geçiyor diye düşünmeye başladı. Esasında son yıllardaki hayatını gözden geçirdiğinde ciddi bir biçimde boşlukta olduğunu kendisi de farkındaydı. Ama hiçbir zaman hayatına bir çeki düzen vermeyi düşünmemişti. Hem ne gerek vardı. Daha gençti ve üniversite yıllarının tadını çıkarmak varken düzenli bir hayat yaşamanın, hayatın anlamı üzerine düşünmenin hiç gereği de yoktu diye düşünüyordu. Ama bu mektup da fena canını sıkmıştı. Her şey güzel giderken bunun anlamı da ne idi?

 

Mektubun gelmesinin ardından iki hafta geçmişti ki genç adam ailesinden bir telefon almıştı. Abisinin bir trafik kazasında vefat ettiği haberi ile adeta yıkılmıştı. Derhal toparlanıp ailesinin yanına gitmişti.

 

Bütün aile üzüntü içerisinde idi. Genç adam çok sevdiği, kendisinde dört yaş büyük olan abisinin eşyalarının bulunduğu odaya giderek beraber çekindikleri fotoğrafı görünce göz yaşlarına hakim olamamıştı. Abisinin nasihatleri kulağında çınlarken gözü bir anda kitaplıkta ilk defa gördüğü kalın ciltli bir kitaba takıldı. Kitabı eline aldığında kapaktaki yazıyı okuyunca beyninden vurulmuşa döndü. Kapakta “Hayatın Anlamı” yazıyordu. Kitabın içine göz gezdirmek için karıştırmaya başladığında ikinci bir şok daha yaşamıştı. Kitabın içi bomboştu. Hiçbir şey yazmıyordu. Bütün sayfaları tek tek incelemeye başladı. Belki bir harf dahi bulurum ümidiyle dakikalarca sayfaları çevirdi. Son sayfaya geldiğinde en alt satırda şunların yazdığını gördü : “Hayat, açılmamış kapıların ardındaki gizemdir ve onun anlamı senin ona yüklediğin değerden ibarettir.”

 

Genç adam şimdi her şeyi daha iyi anlamıştı. Abisinin ona sürekli hayatına çeki düzen ver, dağınık yaşama, nasıl başlarsan öyle biter gibi onlarca nasihatinin ardındaki hayatın anlamı bu idi. Gözlerinden yaşlar süzülürken hayatı düzenli olarak bıraktığı yerden tekrar yaşamak için kapıya doğru yöneldi. Abisine veda ederek yaşadığı şehre geri dönerken hala abisinin sözleri kulaklarından yankılanıyordu : “Hayat, sizin onu bıraktığınız yerde sizi beklemektedir.”

*

Hakan BİROL

www.hakanbirol.com

 

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 1 hafta ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar