Eki
9
2013

HAYIR DESE DE BANA HAYAT!

hayat-sorular

Başarının en önemli kurallarından bir tanesi nedir diye sorduklarında verdiğim cevaplardan bir tanesi : “Hayır diyebilmesini bilmektir.” olmaktadır. Hayır kelimesi her ne kadar olumsuz bir kelime gibi gözükse de bazen doğurduğu sonuçlar açısından pozitif durumların başlangıcına adım atılmasını sağlamaktadır.

 

Hayatınızın belli zamanlarında “Hayır” kelimesini muhakkak kullanmalısınız. Hedefiniz söz konusu olduğunda özellikle sizi hedefinizden uzaklaştıracak her şeye hayır diyebilmelisiniz. Aksi takdirde hedefinizden uzaklaşmanız fazla zaman almayacaktır. Örneğin reddemeyeceğiniz hafta sonu eğlence teklifine hedefinize ulaşmak pahasına hayır diyebilmek başarınıza ulaşmak adına adım atmanızı sağlayacak ve sizi idealist sınıftaki insanlar arasına dâhil edecektir.

 

Özellikle sınavlara hazırlanan bireylerin istedikleri puanlara ulaşabilmeleri için sınav maratonunda çevrelerine karşı hayır kelimesini daha sık kullanmaları gerekmektedir. Ülkemizde ilköğretimden üniversite sonrasına kadar birçok sınavın olduğu düşünülürse hayır kelimesini sık kullanmamız gerekiyor.

 

Kısa zamanlı eğlencelerin sizin vaktinizden çalacağı düşünüldüğünde her ne kadar o an için “Hayır” demek size ağır gelse de ilerideki başarılarınıza büyük katkı sağlayacaktır. Peki, hayat hep hedefe ulaşmak için hayır diyeceğim anlarla mı dolu dediğinizi duyar gibi oluyorum. Tabiî ki de hayır. Hayatın her safhasının ayrı bir güzelliği vardır ve her safhada evet ile hayır kelimelerinin kullanılış zamanları farklıdır. Önemli olan doğru zamanda ve doğru yerde bu kelimeleri kullanabilmektir.

 

Bazen siz; arkadaşlarınıza, eşinize veya dostunuza “Hayır” dersiniz bazen de hayat size “Hayır” der. Bakın gördüğünüz gibi her zaman bu kelimeyi kullanan siz olmuyorsunuz. Hayatın size hayır dediği anlarda psikolojiniz acaba ne durumda oluyor. O an için yıkılıp olduğunuz yerde kalıyor musunuz yoksa mücadele yeni başladı diyerek azimle yolunuza devam mı ediyorsunuz. Başarı yolcuları her daim ikinci seçeneği kullanmıştır. Onun için ne demeliyiz : “Hayır dese de bana hayat, azimle yoluma devam edeceğim hayat inat.”

 

Başarı yolunda giderken ilkeleriniz olmalı. Savunma sanatlarında kullanılan teknikler gibi çevrenizdeki enerji emicilere karşı her an savunmaya hazır olmalısınız. Hayatın size “Hayır” anlamında takacağı bir çelmeye karşı onun üstünden zıplamayı öğrenmelisiniz. Sürekli gelişim parolası ile değişim yolunda değişmeden kalmamalısınız.

 

“Hayır” kelimesinin her zaman olumsuz bir kelime olmadığını bir köşeye yazmanızı tavsiye ederim. Çünkü doğru yerde, doğru zamanda, doğru kişilere karşı kullanacağınız bu kısa kelime, sizin uzun metrajlı bir film olan başarı öykünüzün çekiminde başrol oynayacak. Hayatın başrol oyuncusu sizsiniz. Senaryonuzu yazarken kullandığınız kelimelere bir o kadar dikkat etmeli ve yerli yerinde kullanmalısınız. Başarınız şimdiden hayırlı olsun J Sevgiler…

*

Hakan BİROL

www.hakanbirol.com

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 7 gün ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar