Eki
26
2013

HEDEFE GİDEN YOLDA “PLANLAR”

plan

Yaşamımızdaki en büyük problemlerden bir tanesi plansız yaşamamızdır. Plansızlıkların hayatımızı çepeçevre sardığı zamanlarda bütün işlerimiz birbirine girmektedir. Bu da doğal olarak tüm yaşamımızı olumsuz etkilemektedir. Plan yapmak görünüş bakımından basit olarak gözükse de uygulama boyutunda kolay bir şey değildir. Herkes plan yapabilmekte ama uygulama safhasında büyük sıkıntılar çekilmektedir. Peki, etkin bir planlama yapıp uygulamak için nasıl bir yol izlemeliyiz?

 

Etkin bir plan ilk olarak uygulanabilir bir özelliğe sahip olmalıdır. Durum ve şartlara göre öncelik sıralamasının değişme olasılığı vardır. Sıralamanın kendi içinde değişmesi mümkün olmalı ama dışardan yeni işlere kapalı olması daha iyidir. Çünkü yaptığınız plana ek olarak yükleyeceğiniz işler mevcut durumdaki planınızın akış çizelgesine zarar verir ki bu da uygulamayı zorlaştırır. Bizim için planın her zaman uygulanabilir düzeyde olması ilk sırada gelmelidir.

 

Uygulanabilir bir plan nasıl yapmalıyız? Planlarımızı ilk önce günlük olarak yapmaya başlamalıyız. Günlük olarak yaptığımız planların uygulama düzeyini maksimum seviyeye çıkarmak için mümkün olduğunca plan kâğıtlarında değişiklik yapmayın. Harfiyen saatlere uymaya çalışın. Bu şekilde planlamalarımızı bir disiplin sürecine sokmuş oluruz.

 

Günlük planlamalarımızı düzgün bir şekilde uygulamaya başladıktan sonra beynimizde de bir alışkanlık sistemi oluşmaya başlar. Bu oluşan sistem sayesinde daha verimli planlar oluşturabiliriz. Önemli olan böyle bir sistemi oluşturana kadar azimle planlarımızı uygulayabilmektir.

 

Planlarımız bizi hedeflerimize ulaştıran küçük adımlar olup bu küçük adımları en verimli düzeyde kullanmalıyız. Planların uygulanmasındaki en büyük düşman “Hayır” kelimesini kullanamamaktır. Hayır diyemediğimiz için birçok programımızı başkaları için iptal veya tehir etmişizdir. Bu da hedeflerimize giden yolda bize büyük bir engel oluşturur. Bu engelleri minimum düzeye indirmek için hayır demeye bugünden başlamalısınız.

 

Günlük planlarımızı sorunsuz bir şekilde uygulamaya başladıktan sonra haftalık planlar yapmaya başlayabilirsiniz. Haftalık planlarınızı başarılı ile uyguladığınız 4 haftalık bir süreç sonrasında artık uzun vadede aylık planlar yazmanız için gerekli zemin oluşmuş demektir. Planlarınızı başarı ile uygulamaya başladıktan sonra asla planlarınızı uygulamaya koymada tembelliğe kapılmayın. Çünkü rehavetin başladığı yerde düzen bozulmaya başlar. Atalete kapılmadan planlarımızı uygulamaya devam etmeliyiz.

 

    Hedeflerimize ve hayallerimize ulaşmada kaçınılmaz yeri olan planlarımız hayatımızın vazgeçilmezleri arasında olmaya devam edecektir. Hiçbir başarı tesadüf olmadığına göre, hedeflerimize bizi ulaştıracak planlar da tesadüfen oluşmayacaktır.

 

Plan yaparken “Pazartesi başlayacağım.”, “Şu sınavı atlatayım, sonra plan yaparım.” vb gibi ifadelerden uzak durmak gerekir. Eğer bir başlangıç yapılması lazımsa bunun hemen yapılması en sağlıklısıdır. Planlarınızı hedefinize sizi en hızlı götürecek bir araç şeklinde düşünürseniz bu konuya daha fazla önem verirsiniz.

 

Eğer plan yapmaktan uzak bir hayat yaşarsanız sadece bulunduğunuz anı yaşar ve gelecek adına vizyon sahibi olmazsınız. Vizyon ve misyon sahibi bireyler olmak adına plan profesyonel yaşamda kesinlikle gereklidir. Ve şu da asla unutulmamalıdır : “Plansız insana bir gün 25 saat olsa da fayda etmez.”

HAKAN BİROL / … gelişimle el ele, değişimin izinde…

www.hakanbirol.com

…..

Bir önceki yazımız olan İLETİŞİM AYNAMIZA YANSIYANLAR başlıklı makalemizde hakan-birol, iletişim ve iletişim unsurları hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında: HAKAN BİROL

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar