Eyl
3
2014

HİTABET ÜSTADI GÖKHAN BAYRAM İLE SÖYLEŞİ

Gökhanbayram

Gökhan Bey, okurlarımıza kendinizden biraz bahseder misiniz?

 

Çocukluğundan beri nerede kalabalığa konuşan birini görse koşup izleyen, konuşmalarında çokça rezil olmuş, korkusundan konuşamamış, korkusunu atınca da susmamış biriyim. Tüm bunları yaparken Tarih, Kamu Yönetimi, Halkla İlişkiler öğrenimi gördüm. Üniversite hocalığı, basın danışmanlığı, halkla ilişkiler yetkilisi gibi görevlerde bulundum. Halen üniversite hocasıyım. 15 yıl boyunca çoğunluğu resmi törenler olmak üzere yüzlerce konuşma ve sunuculuk yaptım. Dilimin döndüğünce, dilimizi nasıl döndürürüz konusunda yani konuşma ve hitabet konusunda bildiklerimi paylaşmaya çalışıyorum

 

 

Hitabet konusunda çalışmak hayaliniz olan bir uzmanlık mıydı?

 

Hayalim değildi. Bir gerçeklikten hayal çıkardım. Şöyle anlatmak isterim. Ben başbakanlar, bakanlar, başkanlar, bürokratlar, sanatçılar ve daha nice kesime hitap ediyordum. Onların bir kısmı konuşmamı hiç beğenmedi. Beğenenler ise son zamanlarda hayli fazlalaştı. Derken konuşma konusunda kürsülerde piştim.  Artık davet edilir oldum. Hastalandığım bir gün konuşma yapacak birini bulmamı istediler. Bulamadım. O an şunu düşündüm. ‘Neden bildiklerimi kendimde tutuyorum.’ Ve ondan sonra çalışmaya başladım. Araştırdım, araştırdım, araştırdım. Yazılar yazmaya, konferanslar, eğitimler vermeye başladım. Derken hayalim burada doğdu. Bu konuda uzman olmalıydım. Şimdide o yolda ilerlemeye çalışıyorum.

 

 Gökhanbayram 2

 

 

Hitabet sanatı doğuştan kazanılan bir yetenek midir?

 

Çoğunlukla safsata. Eskilerin tabiriyle mugalata. Şimdi size dünyanın ilk büyük hatibi kim desem Çiçero dersiniz. Kekeme olan bu kişi doğuştan hatip miydi? Etkileyici hatiplerden Hitler’in, Abraham Lincoln’ün, Kennedy’nin, Gandhi’nin geçmişlerinde hiç de iyi bir konuşmacı olmadıkları malum. Hadi birde tersten bakalım. Doğuştan bu özelliğin geldiğine inanalım. Bu kişiler bir içgüdü gibi birden şakımaya mı başlıyor. Bu örnekleri artırabilirim. Hakan bey o halde şunu söylemeliyiz. Çalışan, bu hususa yoğunlaşan herkes hatip olabilir. Bunun teknikleri var, yöntemleri var. O halde demeliyiz ki hatiplik doğuştan kazanılan değil “kazanılan” bir yetenektir.

 

 

Güçlü ve etkili bir konuşmacı olmak için temel kurallar nelerdir?

 

Evvela güçlü konuşmacı olmayı istemektir. Bunun için çalışmak, bunu iyi yapanları izlemek ve özgün bir tarz meydana getirmektir. Kişi çok meraklı olmalı, çok biriktirmelidir. Yani 1 duvarlık tuğlayla 1 duvar örersiniz, bina yapamazsınız. Ardından özgün bir biçimde bunları kağıda ve ötesinde dile dökmelisiniz. Konuşmalarınız estetik, farklı, en’lerle dolu, heyecan ve tavır değişikliği meydana getirmeli. Her konuşmanızdan beslenmelisiniz. Nerede ne yaptım, nasıl yapmalıyım demelisiniz. Bunlar başlıca temel kurallardır.

 

Gökhanbayram3

 

 

Okullarda güzel ve etkili konuşma dersi konması üzerine ne düşünürsünüz?

 

Çok gecikmiş, çok güzel bir uygulama. Yalnız yetersiz. Formal bir ders tarzında. Düşünün ders alan öğrenci sadece hocayı dinliyor, sadece kitabı okuyor. Bu şekilde konuşma dersi olur mu? Yani ziraat öğrenimi görüp toprağa el sürmemek gibi. Bisikletin hareket etmesi için pedalı çevirmeniz lazım. Bu derste, öğrenci öğretmenden daha fazla konuşmuyorsa bir sorun var demektir. Tıp eğitimini nasıl ki tıpçı veriyorsa, güzel konuşma eğitimini de güzel konuşan verir, vermelidir.

 

Konuşmalarımızda samimiyeti yakalamanın en önemli ölçütü nedir?

 

İnanmak, inanmak, inanmak. İnanırsanız samimi olursunuz. Örneğin siz başınızdan geçenleri çok samimi anlatırsınız öyle değil mi? Peki neden? Çünkü inanırsınız. İnandığınız için içten olursunuz, samimi olursunuz. En iyi hatipler, anlattıklarına inanlardan çıkar.

 

İkna etmek bir sanattır. Peki, konuşmada ikna edici unsurları kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Ethos- Pathos- Logos formülüne dikkat edilmeli. Bu eski bir yöntemdir. Ethos, yani kaynağınız güvenilir mi? Pathos, yani duygusal bir çekiciliği var mı? Logos, yani mantıksal bir çekiciliği var mı? Unsular bu süzgeçten geçmezse iknanız zayıf olur.

 

Gökhanbayram4

 

 

Her konuşmanın planlı olması gerekli midir? Yoksa kişi uzman olduğu bir konuda plan yapmadan da konuşabilir mi?

 

Planlı olmalıdır. Ama planı belli etmemelidir. İnsanlar durup ne güzel anlattı, hepsini anladık diyebilmelidir. Gemi kaptanı gibi olmalısınız. Yolcularınızı bir rota doğrultusunda hedefe ulaştırmalısınız. Hitabette büyük problem hatiplerin kendini öne çıkarmasıdır. Hatip, Muhataba göre plan yapar. Uzman olduğunuz konuda ise daha fazla plan yapmalısınız. Çünkü insan bildiği konuda çok konuşur. Bu bunaltır. Oradan oraya geçer durursunuz. Durmak istemezsiniz. O halde uzmanlar daha fazla plan yapmaya özen göstermelidir.

 

 

Önümüzdeki dönemlerdeki projelerinizi anlatabilir misiniz?

 

Şu anda Türkiye’de Siyasi Hitabet alanında ilk ve tek kitabı yayınladım. İsmi “Siyasette Hitabet”. Pratik örneklerle, uygulamalarla, fotoğraflarla hitabet tekniklerini anlatıyor. 2013 yılı sonuna kadar uzun zamandır hazırlandığım “Siyasi Propaganda Araçları”, “Hatiplerle Röportajlar”, “Hitabet Teknikleri” isimli kitaplarımı yayınlayacağım. En büyük hayalim Anadolu’nun ilgilenilmeyen bir kasabasında gençlere hitabeti, konuşmayı öğretmektir.

 

Sizinle iletişim kurmak isteyen okurlarımız size hangi adreslerden nasıl ulaşacaklar?

 

Bana ulaşmak isteyen okurlar gokhanbayram@comu.edu.tr adresine mail atabilirler. Kişisel web adresim www.gokhanbayram.com.tr adresini ziyaret edebilirler. Hitabet konusuna ilgi duyuyorlarsa www.siyasettehitabet.com adresini inceleyebilirler.

Bir önceki yazımız olan HAKAN MENGÜÇ İLE HİPNOZ ÜZERİNE SÖYLEŞİ başlıklı makalemizde bakış açısı, başarı ve BKM hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında: HAKAN BİROL

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 7 gün ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar