Eki
25
2013

İLETİŞİM AYNAMIZA YANSIYANLAR

iletişim2

 

Dertli koca arkadaşına evlilik yaşamından yakınıyordu : “ İlk aylarda ben konuştum, karım dinledi. Daha sonra karım konuştu, ben dinledim. Şimdi ikimiz konuşuyoruz, komşular dinliyor. ” İletişim hayatımızın olmazsa olmazlarındandır. Eğer ki iletişim iletişim telleri koptuysa insanlar ile aramızdaki bağların kuvveti de zayıflamıştır. Gerek aile hayatımız olsun gerek sosyal çevredeki düzenimiz olsun da hepsinde aynı şey geçerlidir. Onu da şu şekilde özetleyebiliriz : “İki insan arasındaki en uzak mesafe, iletişim kopukluğudur.”

 

 

Günümüzde iletişim kopukluğu esasında iş verimsizliğini de beraberinde getiriyor. İnsanlar birbiri ile anlaşamamanın verdiği kopukluk içerisinde bihaber yaşayarak devam ediyorlar. Bunu en güzel şu şekilde somutlayabiliriz: Hikâyemiz Herkes, Birisi, Herhangi biri ve Hiç kimse adlı dört kişi hakkında. Yapılması gereken önemli bir iş vardı. Ve Herkes, Birisinin bu işi yapacağından emindi. Gerçi bu işi Herhangi biri de yapabilirdi ama Hiç kimse yapmadı. Birisi buna çok kızdı. Çünkü iş Herkesin işiydi. Herkes, Herhangi biri’nin bu işi yapabileceğini düşünüyordu ama Hiç kimse, Herkes’in yapmayacağının farkında değildi. Sonunda Herhangi biri’nin yapabileceği bir işi Hiç kimse yapmadığı için Herkes Birisi’ni suçladı.

 

İletişimde en büyük unsurlardan bir tanesi de inançtır. Eğer biz iletişimizi gerçekten sağlam bir şekilde yapıyorsak bunda kuvvetli bir inanç öğesi olmalı. Hem güven vermeli hem de güvenmeliyiz. Bunu da küçük bir nükte ile özetleyecek olursak : “ Adamın biri uçurumdan aşağı yuvarlanmış, ancak düşerken bir ağacın dalına tutunabilmeyi başarmıştı. Adam seslendi : “ Yukarıda kimse var mı? ” Yukarıdan şöyle bir ses geldi : “ Ben Tanrıyım ve buradayım. Bana inanıyor musun? ” “ Evet Tanrım, sana inanıyorum. Sana gerçekten inanıyorum, ama bu dala daha fazla tutunabileceğimi sanmıyorum. ” “ Tamam korkma, eğer gerçekten bana inanıyorsan korkman için bir sebep yok. Seni kurtaracağım, tutunduğun dalı bırakman yeterli. ” Kısa bir duraksamadan sonra adam tekrar bağırdı: “ Yukarıda başka biri var mı? ”

 

Esasında bazı iletişim şekilleri vardır ki bizim hayatımıza dahi mal olabilir. Öyle bir şey de olur mu demeyin. Hayat bu insanın başına ne zaman neyin geleceğini bilemezsiniz : “ Adam deve pazarından bir deve almıştı. Tam gideceği sırada satıcı ikaz etti: – Yalnız bu devenin bir huyu var : “ Oh ” deyince gider, “ kelle ” deyince durur… Adam devesine bindi ve yürümesi için “ Oh ” dedi. Deve yürümeye başlayınca, daha hızlı yürümesi için “ Oh, oh oh!! ” diye sıraladı. Deve koşmaya başladı. Az sonra önlerine bir uçurum çıkmasın mı? Deve habire koşuyor. Adam ne yapacağını şaşırdı ve son anda hatırlayarak, “ Kelle!! ” diye bağırdı. Deve tam uçurumun önünde zınk diye durmuştu. Korku ve heyecandan kan-ter içinde kalan adam, elini alnına götürerek derin bir “ Ohhh !! ” çekti.

 

Hayatın içinde sürekli bir rekabetin olduğu yadsınamaz. Peki bizler bu rekabeti doğru bir iletişim kanalı ile verdiğimiz nasıl bir sonuç alırız? Hiç düşündünüz mü? İşte bunun en güzel örneği: “ Bir sokakta üç dişçi idiler. Müşteri az olduğunda için rekabet düşüncesi üçünü de için için kemiriyordu. Nihayet içlerinden biri düşündü, taşındı, muyene binasını uzaktan görünecek şekilde kocaman bir tabela astırdı : “ Ülkenin En İyi Dişçisi! ” Bunu gören öteki dişçiler çok öfkelenmişlerdi. Baskın çıkmak için çare araştırırlarken ikincisi “ Buldum ” diyerek haykırdı. Ve derhal ötekinden daha büyük bir tabela yazdırarak binasına astırdı. “ Dünyanın En İyi Dişçisi! ” Bunu gören üçüncü dişçi o gece sinirden uyku uyuyamadı. Fakat düşüne düşüne nihayet o da bir çare keşfetti. Ertesi günü muayenehanesinin önünden geçenler şu tabelayı okudular : “ Sokağın En İyi Dişçisi! ”

 

Sağlıklı bir iletişimle kalın. Sevgiler 🙂

Bir önceki yazımız olan DENİZ TERAPİSİ başlıklı makalemizde deniz, deniz terapisi ve enerji hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında: HAKAN BİROL

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar