Eki
15
2013

İLK OKUDUĞUNUZ KİTAP SİZİ ÇAĞIRIYOR

kitap-okumak

Farklı bir dünya, sıradışı bir dost, keşfedilmemiş bir hazine veya kapalı bir sandık. Bu tasvirler seni anlatmaya yeter mi acaba ? Sen dedin de, aklıma geldi. İlk tanıştığımız gün beni çok etkilemiştin Şeker Portakalı cildine bürünmüştün. Ardından Çocuk Kalbiyle çıkmıştın karşıma. Halen de farklı isimlere bürünerek ve farklı yazarlarla karşıma çıkmaktan bıkmadın. Senin bu bıkmaz usanmaz tarzın beni de tetikledi, ben de seni anlayıp yorulmaktan bıkmamaya karar verdim.

Senin adın da kalem kelimesinin ilk harfiyle başlıyor. İkinci olarak inci kelimesinin ilk harfiyle dökülüyorsun her satıra. Üçüncüsünde tane kelimesinin ilk harfi gibi tane tane anlatıyorsun her şeyi. Dördüncüsünde aydınlık sözcüğünün ilk harfi misali aydınlatıyorsun dünyamı. Ve son olarak parıldayan kelimesinin ilk harfini kullanarak bitiriyorsun besteni. Birleşince bu harfler, ortaya çıkan melodinin adı : Kitap

Yüzyıllardan bu yana insanların ellerinden düşmemek büyük bir başarı olsa gerek. Sen ne bir moda esirisin ne de hızla esip geçen bir rüzgâr. Yalnız senin ustalarının tutulduğu bir imtihan var. İşte en zoru da o. İmtihanı yapanın adı : Zaman.

Kitap ve zaman. Ayrılmaz ikili. Zamanın eskittiği kitaplar vardır. Bir de zamana meydan okuyan kitaplar mevcuttur. Değeri gün geçtikçe daha da artar. Tıpkı şişede duran şarap misali gün geçtikçe tadına tat katar, değerine değer.

Dostluk kavramının en çok yakıştırıldığı bir kelime olması itibariyle de büyük bir öneme sahiptir kitap. Kitap sıradan bir kelime değildir. Kendisine yüklenilen anlamların listesi çıkartıldığı zaman, ortaya çıkan tablo muhakkak şaşırtıcı olacaktır. Kitap kimi zaman birilerinin en iyi sırdaşı olmuştur, kimilerinin hiçbir zaman gereksinim duymadığı bir garip. Kimilerinin kütüphanesine hapsettiği bir suçlu, kimilerinin kütüphanesinden başkalarına sunduğu özgür bir kuş.

Kitap şimdilerde elektronik ortamlara ayak uydurmaya çalışıyor. Teknolojinin getirdiği yenilikleri ona da uyarlamaya çalıştılar. Ama başarılı olamadılar. İnsanlar hala ellerinde kitap okumanın verdiği zevki bir monitöre bakarak alamıyorlar. Kitabın sayfalarını çevirmenin verdiği hazzı, klavyenin ilerle tuşuna basarak ilerlemeyle duyamıyorlar. Bir kitap ayracının verdiği estetiği bilgisayarda bulamıyorlar.

Kitap özü itibariyle insanların vazgeçilmezi arasında yer almaya devam ediyor. Şeklen değişse de özünden ödün vermeden gelecek çağlara emin adımlarla ilerliyor. Koltuğunu sallayan internet teknolojisiyle başa çıkmaya çalışıyor. Fakat kendisinin de bir teknoloji ürünü olduğunu unutmadığı için teknolojiyle barışık yaşamaya özen gösteriyor. Bizden de ona gereken önemi vermemiz için, raflarından alınıp okunmayı ve okutulmayı bekliyorlar. . .

HAKAN BİROL / … gelişimle el ele, değişimin izinde…

Bir önceki yazımız olan BEYİN FIRTINASI BAŞLASIN ! başlıklı makalemizde beyin-fırınası, brain ve brain-storm hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında: HAKAN BİROL

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 1 hafta ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar