Eki
9
2013

İMAJ YÖNETİMİ

imaj

İmaj, bireylerin izlenimleri sonucunda zihinde vuku bulan olumlu ya da olumsuz değerlendirmelerden oluşmaktadır. İmaj planlı bir izlenim oluşturma sürecidir. İzlenimlere dayanarak bireyleri birbirlerinden farklılaştırır ve onlara nasıl davranacağımızı belirleriz. Yani izlenimlerimize dayanarak iletişim kurar etkileşime gireriz. Bir kişi hakkındaki karar, ilk izlenime bağlıdır ve 3 saniye gibi çok kısa bir sürede verilmektedir. İlk izlenimin % 93’ünü beden dili ve ses tonu oluşturmaktadır. Yalnızca % 7’si ne söylendiği ile oluşturulmaktadır.

 

İmaj yönetiminde sözlü sözel öğeler bulunmaktadır. Sözsüz öğeler: Beden Dili, Giyim, Makyaj, Renk, Koku Ve Fiziksel Görünümdür.

 

Beden dilinin yani sözsüz iletişim sinyallerinin değerlendirilmesi tekniğine “kalibrasyon” adı verilmektedir. Kalibrasyon, insanları algılamak ve anlamak ile ilgilidir. Bu tekniğin kullanımı bireyin zihinsel süreçleri ve algılamasına ilişkin çok önemli ipuçları ortaya koymaktadır. Gizli söylemlerimiz, bastırılan düşüncelerimiz mutlaka beden dilimiz tarafından kendisini ele vermektedir.

 

İmajın sözel öğelerini sesin vurgusu, tonu, hızı ve sözel ifadeler oluşturmaktadır. Vurgu bir sözcük içinde bir hecenin veya bir cümle içinde bir sözcüğün diğer hece ve sözcüklere göre daha baskılı söylenmesidir. Aynı sözcükler farklı vurgularla farklı anlamlara gelebilmektedir. Türkçede sözcük ve cümle vurgusu olmak üzere iki vurgu vardır. Cümle vurgusunda, belirtmek istenen durum daha baskılı söylenmektedir. Yazılı iletişimde vurgu yüklemin önünde yer alıyor olmasına rağmen bu durum konuşma dilinde geçerli değildir. Ton, sözcüklerin anlam farklılıklarını belirlemek için kullanılmaktadır. İletişimdeki farklı ses tonları farklı kişilik özelliklerini ve farklı iletişim biçimlerini yansıtmaktadır. Yüksek ses tonuyla konuşan bir bireyin otoriter bir kişilik yapısı olduğu düşünülmektedir. Genellikle ses yüksekliği göz korkutmanın simgesidir. Bu nedenle başkalarını denetlemek isteyenler çoğu zaman yüksek ses tonuyla konuşmaktadır. Yumuşak ses tonu, bireyin kendine güvenini ve daha dikkatli dinleme isteğini yansıtmaktadır. Ancak, sürekli olarak yumuşak ses tonunun kullanılması iletişimde bulunan birey ve gruplarda dikkati dağıtıp, etkiyi azaltabilmektedir.

 

Gerek iş yaşamı gerek normal hayatımızda imaj yönetimine önem vermeliyiz. Özellikle imaj yönetiminin sözel ve sözsüz öğeleri üzerinde hâkim olmalı ve etkili bir şekilde kullanmalıyız. İmaj yönetimi iş görüşmelerinde ayrı bir önem arz etmektedir.

 

İş görüşmelerinde imaj özellikle aday ve görüşmeci arasında geçen sürecin nasıl başlayıp biteceğini belirleyen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar, iş görüşmelerinde göz teması kuran, gülümseyen, beden diliyle ilgi ve isteklilik gösteren iletileri kullanan adayların olumlu imaj çizdiklerini ve işe alındıklarını ortaya koymaktadır. İşe alınmayan adayların ise göz temasından kaçınan, daha az gülümseyen, dik bakan, güvensiz bir beden dili sergileyen yani olumsuz imaj çizen bireylerden oldukları görülmüştür. İş görüşmelerinde göz teması, gülümseme, başın kullanımı, mesafe, ses tonu ve hızı gibi iletişim becerileri etkili olmaktadır. İş görüşmesine gitmeden önce duygusal olarak bireyin kendini hazırlaması önemlidir. Kendine inanmalı ve işe uygun olduğunu gösteren mesajlar vermelidir.

 

*

Hakan BİROL

www.hakanbirol.com

 

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar