Ara
1
2013

KORKULARININ ÜZERİNE YÜRÜ !

korkuu

 

İnsan bilmediği şeylerden korkar. Bilmediklerinden hep bir adım daha uzak durarak onlarla karşılaşmak istemez. Hayatta yüzleşmemiz gereken en önemli unsurlardan bir tanesi de korkularımızdır. İşte bu yüzden onlarla yüzleşerek onları yenmeliyiz aksi taktirde onlara yenik düşerek yaşam yolculuğunda bir adım daha geriye düşeriz. Çünkü korkularımız yapacağım her işte karşımıza çıkacaktır.

 

8 Aralık 2012 tarihinde çok etkileyici bir kişisel gelişim seminerine katıldım. Aslında bu seminerin temel mantığı korkularımızın üstüne yürümekti. Uygulamalı bir seminer olması itibariyle diğer seminerlerden ayrılıyordu. Ateşte yürüyüş yaptık. Ateşte yürüyüş mü dediğinizi duyar gibi oluyorum. Evet, yanlış okumadınız. 250 katılımcı ile gerçekleşen bu etkinlikte her katılımcı korkularının üzerine cesaretle giderek ateşte yürüdü.

 

Ateşte yürümek ilk başta kulağa korkutucu geliyor. Gerçekten ateşin üzerinde yürünebilir mi sorusu aklınızı kurcalamaya devam ederken esasında ben bunu inanç gücünün kimyaya meydan okuması ile açıklayabilirim.

 

korkularının üzerine yürü

 

ABD’de bir üniversitede basketbolcular üzerinde inancın gücünün etkisini kanıtlamak için kimyasal ilaçlar kullanılarak bir deney yapılıyor. Dikkatinizi çekerim ki bunlar plesebo niteliğinde olan etkisiz ilaçlar değil. Tamamen kimyevi maddeler içeren haplar. Basketbolcular iki gruba ayrılıyor. Birinci gruba A grubu, ikinci gruba B gruba deniliyor. Ardında bu gruplardan A grubuna enerji verici niteliği olan bir hap veriliyor. Bu hap verilirken gruptaki bireylere: “Bu hap sizi rahatlatacak ve uyumanızı sağlayacak.” deniliyor. B grubuna da uyku hapı veriliyor. Bu hap verilirken gruptaki bireylere: “Bu hap size enerji verecek ve sizde enerji patlaması yaratacak.” deniliyor. Ardından araştırmayı yapan bilim adamları sonuçları gözlemlemek için beklemeye koyuluyorlar. Karşılaştıkları sonuç karşısından hepsi şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Gruplara ilaçlar hangi telkinle verildiyse aynen o etkiyi göstermişti. Buradan çıkarılacak sonuç: İnanç gücü kimyaya meydan okur.

 

Esasında hayatımızın birçok safhasından inanç gücünün etkili olduğunu görmekteyiz. Siz neyi istiyorsanız onun duasını yapıyorsunuzdur. Eylemlerinizde o isteklerinizden izler vardır. Bu yüzden her düşüncemize dikkat etmeliyiz. Sürekli olumlu yönde düşünerek inanç gücünün pozitif yönde işlemesini sağlamalıyız.

 

Bizler doğduğumuzda sıfır korku ile doğarız. Hiçbirimizin yükseklikten korkusu yoktu o zamanlar veya ateşe karşı bir korku beslemiyorduk. Ta ki yüksekten düşen birinin öldüğünü görene ve sobaya elimizi değip yakana kadar bu korkuların hiçbirin beyin sistemimizde yer almıyordu. Buradan çıkaracağımız bir sonuç var: Korkularımızın hepsi öğrenilmiştir!

 

Hayatımızın birçok aşamasında başarısızlık korkusu ile yüz yüze geliyor ve denemekten kaçıyoruz. “Ya başarısız olursam!” denilen o sihirli ama bir o kadar da olumsuz mesajlar içeren cümle bizi sürekli başarının kıyısından döndürüyor. Kişiler hep olumsuz mesajlar yollayarak esasından olumsuzluğu da üstlerine çekiyorlar ve sonra da aynen şunu söylüyorlar : “Ben bunun böyle olacağını biliyordum.” Buna eğitim bilimleri dilinde “Kendini gerçekleştiren kehanet” diyoruz. Kişi bir olayın korkusunu sürekli içinde yaşayıp yaşayıp kurguladıktan sonra onu resmen gerçek hayatta da yaşıyor.

 

Bir de “Öğrenilmiş Çaresizlik” dediğimiz kavram var. Bu kavram da yine korkularımız ile ilgili. Korku zaten başlı başına bir olumsuz kavram olduğu gibi bakın çaresizlik kavramını da nasıl yanına almış. Birey bir işi sürekli başarmaya çalışır ve her denemesinde bir olumsuzlukla karşılaşarak sonuca ulaşamaz. En sonunda benden buraya kadar diyerek işi yapmayı bırakır. Ondan uzaklaşır ve kendi içinde bir korku geliştirir. Bundan sonraki hayatına “Ben bunu başaramıyorum.” korkusu ile devam eder. Bakın gördüğüz gibi yine öğrenilmiş bir korku ile karşı karşıyayız.

 

Ateş üstünde yürüme etkinliğinde benim aldığım temel mesaj aslında şu : “Korkularının hepsini bir kenara topla. O ateş üzerinden geçerken sahip olduğun enerjiyle birlikte hepsini yak ve hedeflerine koş.” Bir nevi bu ateş üzerinde yürüyüş inanılmaz bir motivasyon terapisi. Ayaklarınıza bir şey olmadı mı sorusunu duyar gibi oluyorum. Merak etmeyin herhangi bir şey olmuyor denemeye değer derim.

 

Cahit Sıtkı Tarancı’nın bir dizesinde “Su insanı boğar, ateş yakarmış!” diyor. Kesinlikle doğru söylüyor. Buna itirazım yok. Su da boğulmayan ve ateşte yanmayan insan yoktur. Hazreti İbrahim dışında ateşte yanmamanın örneğini duymadım. Benim sizlere vermek istediğim mesaj : “Korkularının üzerine yürü. Onlara takılıp kalma. Takılıp kalırsan o korkular seni yakmakla kalmaz. Kül eder.”

 

İnanç gücü fiziğe de kimyaya da meydan okur. Bu konuda şüphesi olan varsa kesinlikle fizik ve kimyaya meydan okumaya kalkışmasın. Çünkü inanç şüphe kabul etmez. Sorgusuzca yüreğinizle inanmalısın. Körü körüne inanın demiyorum. Yüreğinizle ve tüm kalbinizle inanın. Ayrıca meydan okumaktan ziyade her şeyle barışık yaşayın ki inanç gücünü önünüze alın ve işlerinizi daha kolay yapın.

 

Korkularınız siz onların üzerine yürümeye devam edene kadar sizinle birlikte yürümeye devam edecektir. Onların en yakın dinlenme tesisinde bırakın ve orada kalsınlar ve hiçbir zaman geri dönemeyecekleri şekilde yollarını kaybetmelerini sağlayın. Böylece sizi yavaşlatan şeylerden kurtulun. Hedefinize koşar adımlarla ilerlediğiniz yeni bir yazıda buluşuncaya dek gelişimle kalın. . . 

 

HAKAN BİROL / … gelişimle el ele, değişimin izinde…

www.hakanbirol.com

…..

Bir önceki yazımız olan KIZILDERELİ REİSİNDEN ÖĞÜTLER başlıklı makalemizde bilgi, emek ve kader hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 1 hafta ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar