Eki
2
2014

MUTLU OLMAK MI İSTİYORSUN?

 

Mutlu olmak mı istiyorsun?
Sahip olduğun her güzel şey için bir kere gülümse,
Şükran duy
Teşekkür et
Şükret …

 

mutlu aşk

 

Mutlu olmayı kim istemez? Böyle bir soru olamaz bence. Yaptığınız her işte mutlu olmak istersiniz. Size üzen şeylerden uzak durmak adeta bir korunma içgüdüsüdür. Başladığınız bir şeyin sonunu elbette düşünürsünüz. Kafanızda binlerce soru dolaşır. Bu sorulardan en önemlisi de : “Acaba mutlu olabilecek miyim?” sorusudur.

 

Hep söylerler ya “Yüreğinizin götürdüğü yere gidin.”. Gerçekten de böyle mi yapmalıyız? Biz yüreğimizin götürdüğü yere gittiğimizde acaba gittiğimiz yer bizi kabullenecek mi? Nazım Hikmet’in dediği gibi “Sen elmayı seviyorsun diye elmanın da seni sevmesi şart mı?”. Yüreğinizin götürdüğü yere vardığınızda mutlu olmama ihtimali de vardır. Bunu da düşünmek gerekir.

 

Şahsi görüşüm yüreğimizin götürdüğü yere gitmemeliyiz. Gittiğimiz yere yüreğimizi götürmeliyiz. İşte o vakit mutlu oluruz. Çünkü zaten yüreğimizi ortaya koyarak oraya gitmişizdir. Varsın kabullenmesinler bizi. Biz zaten kabul etmişiz sahip olduklarımızı ve olamadıklarımızı…

 

mutlu insan

 

Mutluluğa mistik bir anlam yüklemeye de gerek yok. Onu ıssız dağların tepesinde, kimsenin olmadığı sakin ormanlıklarda veya bir deniz kenarında aramaktan ziyade kendi içinizde bir yerlere bakın. Unutmayın esasında uzaklara bakarak aradığımız çoğu şey her zaman yanı başımızdadır. Sadece biz arama kelimesini hep kendimize uzak yerler ile eşleştirdiğimizden ortaya bu tablo çıkmaktadır.

 

Beyaz bir kağıt alın. Kâğıdın ortasına MUTLULUK yazın. Yuvarlak içine alarak çevresine oklar çıkarın. Her okun ucuna sahip olduğunuz şeyleri yazın. Aile, eş, çocuk, kitap, ev, huzur, inancınız, sağlık, iş, sevgili… Sahip olduğunuz her şey için gülümseyin. Gülümsemek sizi muhakkak mutlu edecektir. Belki o kadar çok şeye sahipsinizdir ki kâğıdın yetmediğini dahi görebilirsiniz. Doldurduğunuz kâğıdı evinizde bir yere asın. Mutlu olmanız için ne kadar çok sebebinizin olduğunun resmi belgesi olsun bu kâğıt.

 

686c

 

Şimdi size soruyorum : “Bana mutluluğu tarif edebilir misiniz?”. Sizin için gerçekten mutluluk ne ifade ediyor? Sonsuza kadar yaşayamayacağınız şu dünyada misafir hükmündeyken mutsuz olmanın anlamı yok. (U)mutlu olmaktan asla “U Dönüşü” yapmayın. (U)mutsuzluk virajına girmiş olursunuz ki bu da sizi MUTSUZ yapar.

 

Sahip olduklarınıza şükrederek sonsuz mutluluğun kapısını aralamanız dileğiyle…

 

Her daim mutlu kalın…

 

2 Ekim/ İstanbul/ Hakan BİROL

 

 

Bir önceki yazımız olan YAŞAMIN TAKVİM YAPRAKLARI başlıklı makalemizde anılar, deneme ve geçmişin güzellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında: HAKAN BİROL

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 1 hafta ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar