Ağu
1
2014

NEDEN KİTAP OKUMUYORUZ ?

kitap1

 

Ah şu bahanelerimiz!

 

Bahanelerimiz de olmasa nereye giderdik? Her şeye bir bahane bulmakta üstümüze yok. Özellikle iş, kitap okumaya gelince nedense kendimize göre geçerli birçok şey hemen bulabiliyoruz? Peki, neden kitap okumaya zaman ayıramıyoruz hiç düşündünüz mü?

 

Diğer canlılardan bizi farklı kılan en büyük özelliklerimizden biri de düşünebilmemizdir. Bize verilen beyin sayesinde bilgileri alıp yorumlayabilme kapasitesine sahibiz. İşte bu noktada şu soru aklımıza geliyor? Acaba bizler, bize verilen bu muhteşem mekanizmayı ne kadar etkili kullanıyoruz?

 

Buraya kadar sizleri adeta bir soru yağmuruna tuttum. Bu soruların cevaplarını kim verecek diye yeni bir soru soracak olursam bunun cevabı gayet net: Siz!

 

kitap okuma

 

En başta da söylediğimiz gibi, iş kitap okumaya gelince birçok bahaneyi ardı ardına sıralayabiliyoruz: yorgunluk, zaman bulamama, yoğun iş temposu, günlük işlerin yetişmemesi, hobiler… Gerçekten 10 sayfa okuyamayacak kadar yoğun musunuz? Basit bir hesap yapacak olursak: Günde 10 sayfa kitap okursanız ayda 300 sayfa okumuş olursunuz. Bu da ortalama 1 kitap eder ve yılda 12 kitap bitirmiş olursunuz. 1 yılda hiç kitap okumayan insanlara nazaran 12 kitap daha öndesiniz demektir. Bu da sizin hayata bakış açınızdan düşüncelerinize kadar yansıyacak bir kültür birikimi demektir. Bence şimdi günde 10 sayfa kitap okuma işini yeniden düşünmeniz gerekir diye tahmin ediyorum.

 

Arkadaşlarınızla oturduğunuzda muhabbeti en güzel kişiyi düşünün. Bilgi ve kültür birikimi çok olan kişiler eminim sohbetinden hoşlandığınız insanlar arasındadır. Çinlilerin çok güzel bir deyişi vardır : “Kitap okumaksızın geçen üç günden sonra konuşma tadını kaybeder.”

 

Sizleri Türkiye’deki kitap okuma istatistikleri ile boğmak istemiyorum. Ama şöyle trajikomik bir durum var. Türkiye’de 1 yılda 6 Türk 1 kitap okuyor. Yedinciyi buldular mı danaya giriyorlar 🙂

 

Özellikle anne ve babalara büyük iş düşüyor. Rol model olamadıktan sonra yüzlerce kez çocuklarınıza kitap okuyun demenin hiçbir anlamı olmayacaktır. İllaki sizlere belli bir tür okuyun demiyorum. Alanınızla ilgili kitapları çocuklarınızın önünde okumanız onların belleklerinde büyük yer edinecektir. Bilinçaltına göndereceğiniz bu mesajın etkilerini kesinlikle göreceksiniz. Onların gözünde elinde televizyon kumandalı anne babalar olmaktan ziyade eli kitap tutan ebeveynler olmak daha iyi bir etki bırakacaktır.

 

kitapaşkı

 

Sözün özüne gelecek olursak…

 

Günde 10 sayfa kitap okuyun, örnek olun ve insanların hayatlarına dokunun. Okuduklarınızı paylaşın ve anlatın. Sohbetlerinizin vazgeçilmezi arasına kitaplar da girsin. Cümleleriniz arasına kitaplardan satırlar serpilsin. Kitap kokusunun güzel yüreğinize işleyeceği güzel günler sizin olsun…

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 7 gün ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar