Ağu
2
2014

NOSEBO ETKİSİNDE MİSİNİZ?

İnanç maddeye meydan okur!

plasebo

 

Yanlış okumadınız. Beynimiz muhteşem bir düşünme mekanizmasına sahiptir. Bu düşünce mekanizmasının ürettiği her veriden bedenimiz etkilenmektedir. Bunun en basit örneğini günlük hayatın içinde yaşamaktayız. Bugün nasılsın diye sorduğunuz arkadaşınızın verdiği olumlu veya olumsuz cevaba göre bir tepkide bulunuyorsunuz. Aynı anda sizde onunla aynı ruh hali içine giriyorsunuz.

 

Sürekli kötü olduğunu ve kendini hiç iyi hissetmediğini söyleyen bir arkadaşınızı gördüğünüz anda sizdeki olumsuz izlenimi canlanıyor. Aynı şekilde her daim gülümseyen ve olaylara pozitif açıdan bakmasını bilen bir arkadaşınızı gördüğünüz anda ise olumlu izlenimi harekete geçiyor.

 

Beyin kendisine söylenen şeylere inandığına göre onu kandırmak da bir o kadar kolaydır. İşte bunu tıpta “Plasebo ve Nosebo Etkileri” ile açıklıyorlar. Peki, nedir bu etkiler?

 

Plasebo etkisini aslında günlük hayatın içinde yaygın bir şekilde kullanıyoruz. Kişinin olumlu bir davranış sergileyip pozitif sonuçlar almasını sağlayan bir etki. Örneğin Plasebo Haplar ile yani herhangi kimyasal içeriği olmayan ilaçlar ile hastalar tedavi sürecine sokuluyor. Hastalara bu hapları içtiklerinde düzelecekleri söyleniyor. Vücudumuzdaki mekanizmanın beyin ile yaptığı ortak çalışma sonucu inanç gücü baskın çıkıyor ve plasebo haplar birçok tedavi sürecinde işe yarıyor. Tabiî ki tamamen bütün hastalıklarda bu haplar kullanılsın diyemeyiz. Sadece burada kanıtlanmak istenen olay şudur: İnanç maddeye meydan okur!

 

Basic CMYK

 

Nosebo etkisi bakıldığında ise Plasebo etkisinin tam zıddı bir durum yaşanmaktadır. Günlük hayatın içindeki ilaç prospektuslarını okuyan insanlar bunun en açık örnekleridir. Birey ilacı almadan önce prospektustaki yan etkileri okur ve ardından ilacı alır. Daha ilaç etkisini göstermeden kendisinde yan etkilerin etkili olduğunu düşünerek derhal doktora başvurur. İşte burada Nosebo etkisini görüyoruz.

 

placebo

 

Bir diğer örneği verecek olursak doktora muayene olan ve herhangi bir hastalığı olmayan kişiye söylenen : “1 hafta içinde vücudunuz bu hastalığa çok şiddetli tepki verecek. Bunların sonucunda siz çok ağrı çekeceksiniz.” söylemine hastanın inanması sonucunda bunlar aynı şekilde gerçekleşmeye başlarsa Nosebo etkisinin burada da kendini hissettirdiğini görebiliriz.

 

noseboetkisi

 

Nosebo etkisi bir nevi olumsuz inançlara karşı vücudun ortaya koymuş olduğu olumsuz sonuçlardır. Olumsuz inançlar da aynı şekilde kabul edilerek Nosebo etkisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Sonuç olarak baktığımızda…

 

Biz neye inanırsak onu yaşarız. Ruh ve beden ikilisinden oluşan bu yekvücudun her iki parçasını da en iyi şekilde beslemeliyiz. Ruhun besin kaynağı ayrıdır. Vücudun besin kaynağı ayrıdır. Nosebo etkisinden uzak Plasebo etkisine daha yakın olduğunuz güzel günler sizin olsun 🙂

 

Hakan BİROL / Eğitmen & Yazar
…gelişimle el ele, değişimin izinde…

2 Ağustos 2014 / Fethiye

 

Bir önceki yazımız olan STRES(SİZ) BİR YAŞAM başlıklı makalemizde depresyon, endişe ve gülümse hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 7 gün ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar