Eki
9
2013

ÖĞRENCİLİK BİR SANATTIR

Human brain and colorful question mark

Zor zanaattır öğrencilik. Ödevi, araştırması, çalışması ve dahası birçok bitmeyen derdi vardır. Bir öğrenciye dokun bin ah işit. Sanki hayatın bütün yükü onun üstüne yüklenmiş. Öğretmenlerden sürekli bir şikâyet hali mevcuttur. Öğrencileri bir türlü memnun edemez güzel öğretmenlerimiz. Acaba niye diye sorduğumuzda cevap açık ve nettir. Çünkü öğretmenler öğrencilerin hep iyiliğini isterler ve öğrenciler de buna karşılık öğretmenlere iyiliklerini vermek istemezler. Bu yüzden bir karşılıklı zıtlaşma durumu yıllardır sürüp gider.

 

Anaokulu ile başlayan öğrencilik sürecinin ne zaman biteceği belli olmaz. İlkokul, ortaokul, lise, üniversite derken kimi zaman doktora programlarına kadar uzayan bir süreç hâkim olur. Hangi yaşta ve hangi zamanda olursa olsun öğrenciliğin değişmeyen tanıları vardır. Öğrenci milleti ödevini hep son zamana kadar bekletir. Acaba bu bekletme olayı bizim genlerimizde mi var diye düşünmüyor değilim. Güzel ülkemde her şey bir bekleme içinde geçtiği için bu bizim öğrenciliğimize yansımış olsa gerek.

 

Öğretmenin dediğinin tersini yapmak öğrencinin vazgeçilmezleri arasındadır. Öğretmen eğer konuşma diyorsa derste konuşmak büyük marifettir. Eğer canınız sıkıldıysa ve ortada atılacak bir çöp dahi yoksa defterinizdeki bomboş güzel yapraklardan bir tanesi çöp olmaya mahkûmdur. Çünkü öğrencinin sırada oturma dakikası dolmuştur ve muhakkak yerinden kalkıp o çöp kovasına doğru bir kere gidip gelmelidir. Bir de öğrencinin içine atıp atıp da çıkaramadığı garip sesler vardır. İşte o seslerin çıkması için sınıfta ufak bir gürültü anının yaşanması yeterlidir ki işte o garip seslerden bir tanesini o an duyacaksınızdır.

 

Okula getirilmesi yasak olan her ne kadar materyal varsa öğrenci için onları getirmek ve sınıf ortamında bulundurmakta öğrenci için inanılmaz büyük bir başarıdır. Özellikle getirilmemesi söylendiği için getirilmiştir sanki o. Ya giyinme konusuna ne demeli? Standart bir forma giymek öğrenci milleti için adeta hiç çekilmez bir durumdur. Adeta paramıza bile sözümüz geçmiyor moduna girerler. Baktığınızda zaten okul kıyafetlerine uymayan giysileri ile sırıtıyorlardır ama işte laf olsun torba dolsun muhabbetini yapmaktan geri kalmazlar. Erkeklerin gözlerinin içine kadar giren saçları için bir toka vermek gerekiyor. Öğretmen her ne kadar söylese de öğrenci kendi dünyasında yaşamaya devam etmektedir.

 

Sözün özüne geldiğimizde hepimiz öğrenci olduk. Burada bahsettiğimiz öğrencilik okul hayatının içinde öğrencilik idi. Bir de unutmadan gerçek yaşamın içindeki öğrenciliğimiz var. Asıl öğrencilik sıralarda değil de bu yaşamın içinde gerçekleşiyor. En zoru da hayat ders vermeden sınav yapıyor. İyisiyle kötüsüyle geçen eğlenceli öğrencilik yıllarımızı bir kez daha tazeledikten sonra yaşam okulundaki öğrenciliğimizi de başarı ile tamamlayacağımız güzel günler diliyorum. Gelişimle kalın…

 

*

 

Hakan BİROL

www.hakanbirol.com

Bir önceki yazımız olan GÜNDELİK YAŞAM BİLMECESİ başlıklı makalemizde gelişmek, hakan birol yazıları ve hayatı keşfetmek hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 1 hafta ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar