Eki
27
2013

PANİK YOK, ÇÖZÜM VAR !

panikyok

 

Hayatımız sürekli bir sınav telaşı içinde geçmektedir. Sınavlara olan bakış açımızı değiştirdiğimizde artık sınavlarda yaşadığınız telaşı yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Özellikle kendi hayatıma baktığımda daha ilkokulda başlayan sınav maratonumun hala devam ettiğini görmekteyim. Fakat o günden bu yana sınavlardaki heyecan düzeyimin ciddi anlamda azaldığını ve adeta kaybolma derecesinde olduğunu söyleyebilirim.

Dershanelerin bizleri gerçek sınava hazırlayan provaları, endişe düzeyini azaltmada büyük katkı sağlamaktadır. Zaten sınavlardaki en önemli noktanın heyecan olduğu tüm öğrenciler tarafından bilinmektedir. Bilgi düzeyiniz çok iyi olsa bile kaygı düzeyini kontrol edemediğiniz müddetçe sınavda göstereceğiniz performans üst düzeyde olmayacaktır. Bu yüzden kaygı düzeyini kontrol et ve başarıya odaklan. Kaygı düzeyini nasıl kontrol edebiliriz dediğinizi duyar gibiyim. Kaygı düzeyinin ortalarda olması en sağlıklısıdır. Ne aşırı ne de sıfır düzeyinde olmalı. Ölçüyü tam orta noktada ayarlamalıyız.

Sınavlardaki kaygı düzeyinin azaltılmasında yapılması gerekenlerden bir tanesi sağlam bir bilgi altyapısı kurulmasıdır. Gireceğiniz sınava profesyonel bir hazırlık sürecinden sonra yere sağlam basan bilgilerle hareket etmek kaygı düzeyini hafifletecektir. Ayrıca sınavlara hazırlık sürecinde içsel kuvvetleri kullanmak da stres düzeyini azaltıcı bir etki gösterecektir. Peki bunlar neler diye bakarsak: Olayları unutmaya çalışmak ve sınav hakkında olabildiğince az konuşmak, ortada var olan bir sorunu düşünmekten ve daha da büyütmekten kaçınmak, sorunların sadece karşı taraftaki bireylerden kaynaklandığı gibi uygunsuz savunma mekanizmaları yerine daha başarılı insanları örnek alabileceğimiz sistemleri kullanmak, öfkenizi yatıştırmak için değişik hobi aktivitelerine yönelmek gibi unsurlar kullanılabilir.

Olumsuz düşüncelerimizi minimize ederek olabildiğince olumlu düşünmeliyiz. Pozitif düşüncenin gücünü kullanarak eylemlerimize ona göre şekil vermeliyiz. Özellikle öğrenilmiş çaresizliğe saplanıp kalmış kişilerdeki en büyük problem, olumsuz düşünceler doğrultusunda hareket etmektir. Onun için o kalıplardan çıkarak başarıya ulaşılacağı düşünülmelidir.

Düşüncelerin eylemlerimize şekil verdiği asla unutulmamalıdır. Olaylara bakış açınızı değiştirdiğinizde eylemlerin de değişeceğini göreceksiniz. Sınavlar elbette hayatımızdaki dönüm noktalarından bazıları olsa da hayatın sadece girdiğiniz sınavlardan ibaret olmadığını bilmek durumundayız. Kapıların biri kapandığında mutlaka başka bir kapı açılacaktır. Önemli olan siz yüzünüze bir kapı kapandığında ne yapıyor olacaksınız? Aylarca onun matemini mi tutacaksınız yoksa yeni kapılar açmak için araştırmalara mı koyulacaksınız? Başarılı ve başarısız insanların ayrılma noktaları da burada başlamaktadır. Hedeflerinize kilitlenerek yol aldığınız harika bir yaşam dileğiyle.

 

HAKAN BİROL / … gelişimle el ele, değişimin izinde…

www.hakanbirol.com

…..

 

Bir önceki yazımız olan BÜYÜK DÜŞÜN başlıklı makalemizde alışkanlık, beyin ve büyük düşün hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında: HAKAN BİROL

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 7 gün ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar