Eki
5
2014

PLAN NASIL UYGULANIR?

plan yapmak

 

Hepimiz şu ana kadar belki yüzlerce plan yaptık. Bu planların yüzlercesini uygulayamasak da birkaç tanesinde başarıya ulaştık. En büyük sorun uygulama safhasında ortaya çıkmaktadır. Her ne yaparsak yapalım uygulanmayan her şey ölü bir metinden öteye gidemez.

 

Peki, planları kusursuz uygulamak için ne yapmamız gerekiyor. Hemen bunun için de bir plan yapsak nasıl olur 🙂

 

1)      Hayır demeyi kesinlikle öğrenmelisiniz.

 

2)      Planların çerçeveleri esnek olmalı. Yani uygulamaya koyduğunuz bir şeyin ileri bir saate veya tarihe atılması durumunda o işin aksamaması gerekir.

 

3)      Planlarınıza yer alan unsurlar öncelik sırasına konmalı. En önemli acil durumda olan ilk olarak planda yerini almalı.

 

4)      Aniden ortaya çıkacak arkadaş davetleri, partiler ve süprizlerin planlarınızı alt üst etmesi siz tarafından engellenmeli.

 

5)      Uzun vadeli planlarınızı yaparken uzun vadede karşınıza çıkabilecek bütün engelleyici faktörleri hesaplayarak planlarınızı kaleme alın.

 

planlama yapmak

 

6)      Size planlarınızı hatırlatacak teknolojik aygıtlardan (cep telefonu, tablet, laptop…) yararlanın.

 

7)      Planlarınızı çevrenizdeki arkadaşlarınız ile paylaşın. Böylece sizlerle yapmayı düşündükleri şeylerde sizin planlarınızı göz önünde bulundururlar.

 

8)      Canınız sıkıldığında planınızı uygulamaktan vazgeçmek üzereyken “Yüreğinizin götürdüğü yere gidin.” demeyeceğim. Siz, siz olun yine de “Planınızın götürdüğü yere gidin.”

 

planlamanın önemi

 

 

9)      Alışkanlık haline getirdiğinizin şeylerin uygulaması her daim daha kolaydır. Planınıza sadık kalarak onu alışkanlık haline getirin. Adeta günlük ihtiyaçlarınızdan biri durumuna gelmeli ki ona uymakta zorlanmayın.

 

10)  Planlarınızdan sizi alıkoymak isteyen dahili ve harici kişilere asla aldırmayın. Doğru bildiğiniz yolda onları azimle uygulayın.

 

Bu 10 maddelik listeyi planlarınızı uygularken kullanabilirsiniz.

 

Şimdiden başarılar dilerim 🙂

 

 

Bir önceki yazımız olan Hakan Birol ile POZİTİF KARİYER başlıklı makalemizde hakan-birol, iletişim ve kadınlarda kariyer hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 7 gün ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar