Eyl
6
2014

PROJELENDİRİLMİŞ HAYALLER GERÇEĞE DÖNÜŞÜR

HAYAL

 

Üniversitenin koridorları sınav telaşı içinde çalkalanıyordu. Her öğrencinin elinde bir yığın not vardı. Herkes sınava dakikalar kala son bir tekrar yapıyordu. Zeki, son anda yapılan bu tekrarlara bir anlam veremiyordu. Eğer bir sınava girilecekse bu sınava günler öncesinden çalışmak lazımdı. Gerçi şu an gireceği sınava kendiside çok fazla çalışamamıştı. Üstelik çalışma notları bile temin edememişti. Kırtasiyelerden aldığı ders notları ya okunmuyordu ya da yazılanların çoğunun sınavla bir alakası yoktu. Birkaç arkadaşından ders notu istediyse de onlardan da olumlu yanıt alamamıştı. Kimisi ders notlarını vermemişti kimisi de oturup sen de dersi dinleyip not tutsaydın demişti. Sonuç olarak Zeki’nin çalışamadan girdiği vize sınavı kötü geçmişti.

 

Zeki sınavın kötü geçmesinden dolayı üzülmüştü. Daha birinci sınıftaydı ve derslerin birkaçından kalırsa aldığı burs da kesilecekti. Her gün eve otobüsle giden Zeki bugün yürümeye karar vermişti. Düşünmek istiyordu. Sınıfındaki bu aşırı rekabete bir anlam verememişti. Bir grubun içindeki arkadaşlar bile birbirine ders notu vermiyordu. Üstelik birbirlerine karşı yardım duyguları sıfırın altında seyrediyordu. Bu nasıl arkadaşlıktı böyle diyerek yürümeye devam etti.

 

Ev ile okulun arası yürüyerek bir saat sürmüştü. Hatta Zeki o kadar dalgın yürüyordu ki evin önünden geçip daha da ileri gittiğini daha sonra farkına varmıştı. Evdeki arkadaşlarının sınavı iyi geçmişti. İki arkadaşı da çok iyi not bekliyordu. Üçünün de bölümü birbirlerinden farklıydı. Bu yüzden ders notları konusunda birbirlerinden yardım alamıyorlardı.

 

karınca

 

Zeki bir şeyler yapmaya kararlıydı. Gece boyunca uyuyamadı. Aklına parlak bir fikir gelmedikçe uyuyacağa da benzemiyordu. Sabaha kadar düşünmüştü. En sonunda aklına mükemmel bir fikir gelmişti.

 

Vakit güneşin doğmasına yakın bir zamandı. Harika bir projesi vardı. Artık ders notlarını, ödevleri,…. vb. gibi her türlü dokümanın bulunacağı profesyonel bir web sitesi kuracaktı. Bu tür web siteleri esasında internet dünyasında çok vardı. Ama Zeki’nin yapacağı site çok farklı olacaktı.

 

 

Vize haftasından sonraki günlerde Zeki, proje için ilk somut adımlarını atmaya başlamıştı. İlk olarak birçok arkadaşını da yanına alıp birkaç hocayı da bünyesine katarak bir topluluk kurmuştu. Topluluğun ismi “ Karınca Topluluğu ” idi. İsim herkese ilginç gelmişti. Şu ana kadar kurulan topluluklar arasında en çok dikkat çeken grup olmuştu. Topluluğun en dikkat çeken tarafı ise kullandığı slogandı : “ Bilgiyi tekelinizde tutamayacağınıza göre paylaşmaya ne dersiniz? ”

 

 

Topluluk daha ilk toplantısını yapmadan üniversitedeki öğrencilerin diline dolanmıştı. Zeki, okulun bütün panolarına ilk toplantının yapılacağı yeri ve saati asmıştı. Asılan afişlerden herkesin haberi olmuştu.

 

İlk toplantının yapılacağı gün gelip çatmıştı. Toplantının yapılacağı konferans salonu tıka basa dolmuştu. Bu topluluk üniversite hocalarının da dikkatine çekmişti ki hocalardan da katılım çoktu. Her şey profesyonelce hazırlanmıştı. Açılış konuşmasını topluluğun fikir babası Zeki yapmıştı. Konuşmasında topluluğun amacını en ince ayrıntısına kadar anlatmıştı. Topluluğun amacı genel itibariyle bilgiyi paylaşmayı, yeni projeler ortaya koymayı bunun yanında hayatın daha iyi nasıl yönetileceğine dair bilgileri saptamaya çalışmaktı. Kişisel gelişim yöntemleriyle barışık bir topluluktu. Zeki’den sonra çeşitli hocalar çıkarak grubun nasıl işleyeceğine dair bilgiler sundu. Ayrıca topluluğun kuruluşunda Zeki’ye destek olan arkadaşlarda topluluğun projeleri hakkında bilgiler verdi.  Karınca Topluluğunun hazırlamış olduğu slayt gösterilerinden sonra dağıtılan ikramlarla toplantı sona ermişti. En son olarak üye kaydı yapılmıştı. Sonuç mükemmeldi. 259 üye ile başlangıç yapılmıştı.

 

Zeki,  projesinin ilk adımını başarıyla atmıştı. Üniversite bünyesinde çok çabuk tanınmayı başarmıştı. Karınca Topluluğuna üniversitedeki her bölümden öğrenci almaya çalışıyordu. Her bölümün en çalışkan öğrencilerini yönetim kademesinde topluyordu. Topluluk haftadan haftaya hızla büyüyordu. Zeki, yönetim kademesine doküman arşivini genişletmek amaçlı olarak ilk görevlerini vermişti.: “ Her bölüm her haftaki derslerin notlarını en iyi şekilde tutarak doküman arşivine sunacaktı. ” Bu görev verildikten sonra Zeki ve birkaç arkadaşı topluluğun milyonlarca insana açılan penceresi için çalışmalara başlamışlardı. Profesyonel bir web sitesi yapıyorlardı. Bu web sitesinin bilgi akışı Karınca Topluluğu sayesinde olacağı için sürekli güncelleme imkânı olacaktı. Ayrıca sitenin binlerce üniversiteli öğrenciye hitap etmesi siteye giren sayısında büyük bir artış sağlayacaktı. Sonuç olarak sürekli ziyaret edilen bir web sitesinin reklâm gelirleri de yüksek olacaktı.

 

Uzun uğraşlar sonucu kurulan web sitesinin başarısı gözle görülmeye değerdi. Her üniversite öğrencisi için belli bölümler bile ayrılmıştı. Karınca Topluluğuna gelen dokümanlar sürekli olarak web sitesine aktarılıyordu. Bu uygulama diğer üniversite öğrencilerinin de hoşuna gitmişti.

 

Böylece birçok üniversitede Karınca Toplulukları kurulmaya başlamıştı. Zeki, topluluğun işleyiş ve yönetim biçimini anlatmak için üniversiteden üniversiteye gidiyordu. Her üniversiteden gelen bilgiler Zeki’nin kurmuş olduğu web sitesinden yayınlanıyordu. Sitenin reklâm gelirleri oldukça yükselmişti. Üstelik her toplantıda sponsorlar sayesinde birçok ikram sunulabiliyordu. Topluluk bu sayede güçlü bir yapıya sahip olmuştu.

 

Zeki, dört yıl boyunca Karınca Topluluğunun başkanlığı yürütmüştü. Bu zaman zarfında derslerinde üstün bir performans göstermiş ve yurt dışında bir üniversitede burslu olarak yüksek lisans yapma hakkı kazanmıştı. Şimdi başkanlığı teslim etmek üzere son toplantısını yapmaktaydı. Toplantının yapıldığı salon yine tıka basa doluydu. Zeki, konuşma sırası kendisine geldiğinde gözyaşlarını tutamamıştı. Geçmişin bir değerlendirmesini yapıp kendisine destek olan tüm üniversite hocalarına ve arkadaşlarına teşekkür ettikten sonra konuşmasını şu sözlerle noktalamıştı:

 

“ Şu ana kadar gerçekleştirdiğiniz ve başardığınız her şey, hayal sandığınızın içinden çıkmıştır. Hayâl sandığınızın anahtarını nerde kaybettiğinizi hatırlamaya çalışın.. Sizi umuda ve başarıya götüren yolun o sandığın içinde bir yerlerde olduğunu unutmayın !! ”

Bir önceki yazımız olan Gelişim ve Değişim İçin Yaşam Gözlüklerinizi Yenileyin başlıklı makalemizde bireysel-gelişim, değişim ve gelişim hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında: HAKAN BİROL

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 7 gün ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar