Kas
25
2013

RALPH WATSON İLE KAHVE TADINDA SÖYLEŞİ

RALPH WATSON

 

 

 

 

 

 

 

ralph watson1

“ Uluslararası Zirve Koçu ve Konuşmacı Ralph Watson ile kahve tadında harika bir kişisel gelişim sohbeti yaptık. NLP ve Koçluk alanındaki saygın uzmanlardan biri olan Ralph Watson bizlerle tecrübelerini paylaştı. ”

 

Bize kendinizden bahseder misiniz?

 

Birçok farklı alanda çalıştım. Ben bir İş Koçu ve İş Danışmanlığı Uzmanıyım. İş gelişim ve performanslarının daha iyi düzeye çıkması için çalışırım. Diğer yandan bir kişisel gelişim uzmanıyım. Burada bireyleri kendilerini geliştirmeleri ile ilgileniyorum. Her iki işin de ortak noktasına baktığımızda gelişimi temel aldığımı göreceksiniz. Bunu 15 yıldan beri yapıyorum.

 

Eğitimlerinizi şu ana kadar yaygınlık alanı olarak nerelere kadar ulaştı?

 

Dünyanın birçok yerine bu eğitimleri götürüyorum. Hindistan, Çin, Orta Doğu… Tabi bu arada Türkiye en çok sevdiğim yerlerden bir tanesi. 8 yıldan beri Türkiye’de eğitimler gerçekleştirmekteyim. Bu eğitimlerin konuları iş danışmanlığı ve NLP eğitimleri üzerine olmaktadır. 2013’deki hedeflerimden bir tanesi Ralph Watson Markasını Türkiye’de etkin kılmak. Eğitimlerimizdeki misyonumuz tutkuyla insanların kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

ralph watson2

 

 

Türkiye’de verdiğiniz eğitimlerde karşılaştığınız problemler nelerdir?

 

Burada karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi eğitime ayrılacak olan zamanların iş yaşamlarının içinde olması. Bunu biraz daha açacak olursak. Örneğin bir haftalık bir eğitim programı düzenlediğimizde bunun pazartesiden başlayarak pazara kadar sürdüğü düşünülürse katılımın inanılmaz az olduğunu görüyoruz. Sebebine baktığımızda karşılaştığımız tablo şu oluyor : “Ben bu eğitime gelemem. Çünkü iş yerimden izin vermezler. Bu durumda kovulurum.” Esasında iş yerinde verimin de artması için bu eğitimleri bireyleri alması gerektiğini düşünüyorum. Eğitim alan birey daha donanımlı olacak ve işyerine sağladığı verim de artacaktır.

 

 

İngiltere ve Türkiye’deki kişisel gelişim eğitimlerini kıyaslarsak ortaya nasıl bir tablo çıkıyor?

 

İngiltere’de koçluk uzun yıllardan beri kullanılıyor. Özellikle koçluğun iş yaşamında aktif olarak kullanıldığını görüyoruz. Verilen eğitimlerde ciddi aşamaları ve kriterli olan eğitimlerdir. Bu alandaki kıstaslar belirlenmiştir. Türkiye’ye baktığımızda birçok Nlp eğitimi ve koçluk eğitimi verildiğini görüyoruz. Bazılarının resmen 3 günde verildiğini görünce gerçekten şaşırıyorum. Bu tip eğitimlerin sağlıklı olmadığı ortadadır. Herhangi bir fayda sağlamamakla birlikte tamamen ticari kaygı amacı güdüldüğünü de görüyoruz. Sertifika programlarının yetkin kişiler tarafından yapılmaması durumunda bu gibi yetkin olmayan kişilerin ortaya çıkarak eğitim vermesi koçluk adına büyük bir kayıptır. Benim verdiğim koçluk eğitimlerinde 1 yıla yayılan çalışmalar bulunmaktadır. Bunu sağlıklısı da bu şekildedir. Çünkü bu bir yıl içinde birçok çalışma yapılır. Böylece bireyin koçluk niteliklerini kazanması sağlanır.

 

Koçluktaki en temel vasıflardan bir tanesini söyleyecek olursak görüşünüz nedir?

 

Koçluğun temek niteliklerinden bir tanesi tutkuyla bu işe bağlı olmaktır. Bireylere bu işi yaparken ne kadar severek yaptığınızı hissettirmeniz gerekir. Verdiğiniz tavsiyeler, onlarla yaptığınız paylaşımlar yani kısaca ne yapıyorsanız empati yaparak onların yanında olduğunuzu hissettirmeniz gerekir.

 

Liderlerde bulunması gereken örnek üç özellik verebilir misiniz?

 

İlk olarak lider yönlendirdiği kişileri doğru yönde kanalize edebilmelidir. İkinci, mükemmel bir ileri görüşlülüğe sahip olmalıdır. Son olarak da bireylerin gelişim gösterebilmeleri için geri bildirim beslemesi çok iyi olmalıdır.

 

Projeleriniz arasında neler var ?

 

International Federation For Coaching and Nlp’nin daha etkin çalışması için birçok projemiz var. Bunları hayata geçireceğiz. Online iş sistemimizi kuracağız. Interaktif bir sistem olacak. Kişisel gelişim programlarımızı yine bu sistem üzerinden verme imkanımız olacak. İşimi gerçekten seviyorum ve burada verdiğim eğitimlerde daha etkili olmak adına Türkçe öğreniyorum. ( Ralph Watson bize tam bu esnada güzel bir Türkçe cümle de kuruyor: Türkçe öğreniyorum ama yavaş yavaş. )

 

 

Sizinle iletişim kurmak isteyen okurlarımız size nasıl ulaşacak?

 

http://www.ralphwatson.com adresinden ulaşabilirler. Bunun dışında facebook ve twitter adreslerimden yine online bir şekilde iletişim sağlayabilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan MÜKEMMEL HAZIR CEVAPLAR ! başlıklı makalemizde diyojen, eddie corter ve fransız hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 7 gün ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar