Ara
5
2013

SAĞLIKLI YAŞAM KOÇU: FIRAT ÇAKIR

fırat çakır

 

 

O bir sağlıklı yaşam koçu. Görünüşü itibari ile zaten örnek bir rol model. Fırat Bey ile yaptığımız söyleşide bizlere sağlıklı yaşam hakkında çok önemli bilgiler verdi. İş hayatımızı sağlıklı yaşam üstüne kurmadığımız müddetçe her şeyin ne kadar önemsiz olduğunu bir kez daha vurgulamış oldu. Şimdi sizleri Fırat Çakır ile yaptığımız keyifli sohbet ile baş başa bırakıyorum:

 

Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Sağlıklı Yaşam Koçuyum. Kung-Fu ve Thailand Boksu hocasıyım. Yaklaşık 24 yıl fitness sporu ile uğraştım. Yaklaşık 3 spor merkezi işlettim. Türkiye’nin en büyük spor merkezlerini çalıştırdım. Bunun yanında beslenme uzmanlığı yaptım. Sonrasında Nlp Master Trainer, Yaşam Koçluğu, Health Life Coach sistemleri üzerine eğitimler aldım. Ben Sadece Kilo Verecektim, Uykuya Dair Her şey, Kilonuzu Siz Belirleyin, Kıyamet, Sağlıklı Yaşa Kariyerin Olsun adlı kitapları yazdım. Yaklaşık 1400’ün üzerinde televizyon programı yaptım. Takvim gazetesinde çok uzun bir süre yazdım. Beden Bilgesi yanıtlıyor adlı köşede gelen sorulara cevap verdim. Kısacası Türkiye’nin birçok yerinde sağlıklı yaşam üzerine bilgi vermeye çalışan biriyim.

 

NLP Sistemi ile Sağlıklı Yaşamı birleştirdiniz. Bunun temeli neye dayanmaktadır?

İnsanlara beslenme programları veriyorlar git zayıfla diyorlar. Fakat kişinin zayıflayabilme inancı yok ki. Annem şişman, babam şişman, teyzem şişman… Bu durumda ben zaten kilo veremem ki diyor veya 2 kilo veriyor hemen ardından 3 kilo alıyor. Yemek yemenin önündeki engelleri kaldıramıyor. Dolayısı ile “Ben Yapamam!” gibi bir inanç oluşmuş insanlarda. Ben de NLP ile yeniden programlıyorum onları. Sebep değişmeden sonuç değişmez ilkesine dayanarak yemek yemeye yükledikleri anlamı değiştiriyoruz. Beslenme programı sonuçta bir yere kadar doğru ama kişi yemek yemeyi seviyor. Türk halkına baktığınız zaman göreceksin ki; maç kazanırlar yemek yerler, maç kaybedeler üzüntüden içerler, düğünde yerler, üzüntüde yerler, toplantıda, misafirlikte yerler. Kısacası mutluluğa biz yemek yeme anlamı yüklemişiz. Ben bu anlamı değiştirip yaşamak için mi yiyoruz yoksa yemek için mi yaşıyoruz programı ile kişiler üzerinde etki sağlamaya çalışıyorum.

 

fırat çakır 1

 

Kariyer kavramının hayatımızdaki yeri ve önemi hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Son kitabımda ( Sağlıklı Yaşa Kariyerin Olsun ) bundan bahsettim. İnsanların birçoğu kariyer yapabilmek adına ailelerinden vazgeçiyorlar. Otuz sene, kırk sene bunun için çalışıyorlar. O kariyere geldiklerinde de sağlıklarını, gençliklerini ve daha birçok şeyi kaybettiklerini görüyorlar. Bunun günümüzdeki en açık örneği Steve Jobs’tur. Apple’da belli bir yere geldi ancak pankreas kanserinden hayatını kaybetti. Ne kadar kariyer yaparsan o temel sağlık üzerine oturtulmamışsa o kariyer çökmeye mahkûmdur.

 

Sağlıklı yaşam konusunda toplumumuzda yeterli bir bilinç oluşmamıştır. Örneğin bir uyku düzeninin dahi olmadığı bir yapı içerisinde buna nasıl bir çözüm bulunabilir? Bu bilinci yerleştirmek için neler yapabiliriz?

Çok güzel bir noktaya değinmişsin. Çünkü Türkiye’de ve dünyada en büyük problemlerden bir tanesi uyku sorunudur. Kilo almada, kilo vermede, depresyonda vb gibi birçok sorunun temelinde uyku düzensizliği yatmaktadır. Beyindeki hipotalamus dört saatte bütün hastalıkları tedavi edebilecek bir yapıya sahip. Ancak biz gerek düzensiz uyumaktan gerek nasıl uyuyacağımızı bilmemekten, gerek odamızı gerektiği gibi havalandıramamaktan bunun gibi daha çok sebepten dolayı yatağa girdiğimizde direkt uyumak yerine oyalanmaya devam ediyoruz. Onun için yatak odalarının sadece uyumak üzerine kodlanmış bir yer olması gerekmektedir. Eğer uyuyamıyorlarsa gidecekler hava alacaklar kendilerine gelecekler daha sonra yatak odalarına girecekler.

 

Kariyer koçluğunun sağlıkla olan ilişkisini nasıl açıklayabiliriz?

Önceden de dediğimiz gibi sağlık temeli üzerine oturtulmamış bir kariyer hiçbir işe yaramamaktadır. Dünyanın en büyük şirketinin sahibi olsanız bile eğer sağlığınız yerinde değilse bir hiç hükmündedir. Süper bir otomobil kullanıcısısınız ama göz sağlığınızı kaybettiğinizde her şey bitiyor. Yani sağlık olmazsa hiçbir şey olmaz.

 

Türkiye’de kişisel gelişim açısından verilen eğitimler sizce yeterli mi?

Öyle bir noktaya değiniyorsun ki bir dokun bin ah işit. Ne yazık ki ülkemizde bu işi doğru düzgün yapan insan sayısı çok az. Herkes umut taciri olmuş. Herkes derken işin uzmanlarını kesinlikle bunun dışında tutuyorum. İki üç kitap okuyarak ben uzmanım diye piyasaya çıkan birçok kişi var. Bunlara dikkat edilmesi gerekiyor. İşin ehilleri dışındaki kişilerden eğitim alınmaması gerekir.

 

sağlıklı yaşa

 

Gelecek dönem için projeleriniz nelerdir?

Zaten televizyon programlarım devam ediyor. Önümüzdeki sene için yeni bir kitap hazırlığım var onu çıkartacağım. Üniversitelerdeki, kurum ve kuruluşlardaki seminerlerimiz eğitimlerimiz devam ediyor. Ben kendini sağlıklı yaşamaya adamış bir adamım. Zaten beni ekranda da, sokakta da fiziksel olarak gören “Bu adam bu işin rol modeli.” diyor. İstiyorum ki sağlıklı yaşamla ilgili rol model olayım. Bunu popüler olmak anlamında söylemiyorum. Olabildiğince çok kişiye ulaşmak ve onlara sağlıklı yaşam koçluğu eğitimini verebilmek istiyorum. Böylece bu eğitimi alanlarında başkalarına bunları anlatmalarını sağlamak.

 

Televizyon programlarınızdaki hedef kitle ve konularınız nelerdir?

Televizyon programlarında 7’de 70’e herkese hitap ediyorum. Neden derseniz. Benim programlarımın içinde sağlıklı yaşam, nasıl beslenecekleri, evdeki eşyaları ile nasıl egzersiz yapacakları, nasıl kaliteli bir şekilde uyuyacakları, günün meyvesi ve sebzesi adlı bölümde çocuklar ve yetişkinler için bilgiler gibi birçok ince ayrıntıya dokunan noktalar verilmektedir. Ayrıca kişisel gelişimle ilgili birçok eğitmen arkadaşlarımızı da alıp programımızda paylaşımda bulunmalarını sağlıyoruz. Zengin bir içerikli izleyicilerimizi bilgilendiriyoruz. Hedef kitle neden 7’den 70’e? Çünkü 7 yaşında da sağlıklı olmalısın, 30 yaşında da aynı şekilde sağlıklı olmalısın. Her şeyin başı sağlık.

 

Kariyer planı yaparken öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken unsur nedir?

Burada önce kim olduğunu bileceksin. Bir yere ulaşmak istiyorsan geldiğin yeri unutmayacaksın. Sen de olan yetenekleri, becerileri ve neler yapabileceğini bileceksin. Bunların doğrultusunda hareket eder kariyer planını gerçekleştirip yönünü daha net bir şekilde bulabilirsin.

 

Fırat Bey, size ve okuyan tüm dostlara teşekkürlerimi sunuyorum. Bir başka söyleşide görüşünceye de sağlıklı ve zinde kalın.


Fırat Çakır Diyor ki :

 

  • Ne kadar kariyer yaparsan o temel sağlık üzerine oturtulmamışsa o kariyer çökmeye mahkûmdur.

 

  • Sağlıklı yaşa kariyerin olsun. Sağlıklı yaşa güzel bir ailen olsun. Sağlıklı yaşa güzel bir yaşlılığın olsun. Sağlıklı yaşa ki güzel bir ölümün olsun.

 

Bir önceki yazımız olan YAŞAM STİLİ DANIŞMANI : YELİZ RÜZGAR başlıklı makalemizde anthony robbins, danışman ve Deepak Chopra hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında: HAKAN BİROL

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 7 gün ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar