Şub
19
2014

Sahip Olmak İstiyorsan Ait Olmayı Bileceksin

sahip olma

 

Günümüzdeki ilişkilerin temel sorunlarından bir tanesi bu cümlede yatıyor. Sahiplenme ve ait olma duygusu. Acaba bizler neye sahibiz ve kime aidiz? Bu soruya boylu boyunca düşünerek sorduğunuz oldu mu?

 

Ait olma duygusu sadece bir ilişkide değil toplumdaki yaşamın da bir gereğidir. En temelinden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmamız bizim bir ülkeye ait olduğumuzu gösterir. Doğduğumuz yer, memleketimiz olarak kaydedilir ve yine orayı benimseyerek oraya ait olmayı içselleştiririz. İçine doğduğumuz ailemizin bir parçası olarak yine bir yerlere ait olduğumuzu hissederiz.

 

İlişkiler açısından olayı incelediğimizde durumun biraz daha farklı olduğunu görüyoruz. Acaba sevdiğiniz kişiye ne kadar aitsiniz? Ait olma denilen olgu yoksa sadece kelimelerde mi kalıyor? Yoksa bu ait olmanın bir ölçüsü var da biz mi bilmiyoruz?

 

En mükemmel aşklar evlilikle noktalandığında “evliliğin aşkı öldürdüğü gibi bir söylem” hemen ortalıkta dolaşıyor. Ömür boyu aşk mümkün mü dediğinizi duyar gibi oluyorum. Elbette mümkün. Nasıl peki? Bunun cevabını bir ömür aşka imza atmış yaşlı çiftler şu cevapla veriyor: “Biz eskiden bozulan şeyleri tamir ederdik, kaldırıp atmazdık.”

 

İlişkilerde yaşanan küçücük sorunlar adeta devasa boyutlara çekilerek sevgiye zarar veriliyor. Bu sorunlar genellikle duygularımızdan kaynaklanıyor. Duygularımız neler diyor bu konuya: Birbirini seven iki insan arasındaki en doğal duygulardan biridir kıskançlık. Birbirine bağlanmış iki insan arasındaki olmazsa olmazlardan biridir güven. Sadece İstanbul’da bir semt adı olmaktan öteye gitmelidir vefa. Üzerinde ömür boyu yürüdüğümüz bir yol olmalı sevgi

 

Duygularımızın kontrolü ve ölçüsü bizde olmalı. Özellikle değer vermek konusunda hassas olmayı unutmamalıyız.

 

Bir şeylere sahip olduğunuz andan itibaren onun değerinin kaybolduğu söylemini bir kenara bırakın. Varsın isteyen öyle düşünsün. O şekilde düşünenler hep kaybedenler olacaktır. Onların unuttukları bir şey var: Bu dünyada esasında kimse kimseye tamamen ait olmuyor! Neden mi? Çünkü sahip olduğunuz ne varsa bir gün hepsi sizden alınacak. İşte bizler bu gerçeği göz ardı ettiğimiz için kaybediyoruz, üzülüyoruz.

 

Bize ait olan her şey emanet. Sevdiklerimiz, değer verdiklerimiz, dostlarımız, mal varlıklarımız kısacası neye sahipseniz her şeyiniz geçici. Önemli olan emanete ne kadar sahip çıkıyorsunuz. Bir şeyin kıymeti hep kaybedildikten sonra anlaşılır. Gelin bizler emaneti kaybetmeden ona sahip çıkalım.

 

Sözün özüne gelecek olursak: Sahip olmak istiyorsak, ait olmayı bileceğiz. En önemlisi sahip olduklarımızın esasında bir gün kaybedeceğimiz şeyler olduğunu kabul ederek onların değerini çok iyi bileceğiz. Kaybetmeden, pişman olmadan, üzmeden, kırmadan…

 

Hakan BİROL /  19 Şubat 2014 – Kadıköy

Bir önceki yazımız olan İKİ BİLETİM VAR ELİMDE başlıklı makalemizde başarı, bilinmeyen ve Cam kenarı hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında: HAKAN BİROL

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar