Şub
17
2014

ŞİMDİYİ YAŞAMAK

şimdiyi yaşamak

Neden geçmişe sürekli özlem duyarız?

 

An, şimdi elimizden akıp giderken onun kıymetini niçin bilmeyiz?

 

Nerde o eski bayramlar, nerde o eski insanlar diye başlayan cümlelerin suçlusu biziz. Suçu kendimizde aramadığımız takdirde hatayı hep başkalarına yükleyerek hayata devam ederiz. İlk önce hatadaki payın ne kadarı bize ait onun muhasebesini yapalım.

 

İletişimin iyice koptuğu günümüzde artık insanlar asosyal bir hayat sürdürmeye çalışıyor. Birbirimize selam vermekten aciz olan bir topluma dönüşüyoruz. Toplumun içinden adeta bir “Toplumsal Yalnızlık” yaşanıyor. Milyonların içindesin ama merhaba diyeceğin bir insan dahi yok. Peki, bunun sebebi nedir diye hiç düşündük mü?

 

Bireylerin birbirlerine güveni yine birbirlerine karşı yapmış oldukları hatalı davranışlardan dolayı iyice azaldı. Özellikle “Güven” dediğimiz duygu artık beş harften oluşan bir kelime armonisine dönüştü. Unutmayın bunun suçlusu yine biziz. “Selam verdim borçlu çıktım.” cümlesini yine biz ürettik. Suçluyu başka yerde aramadan önce tekrar vurguluyorum kendi muhasebemizi iyi yapalım.

 

Değerlerimizi unutmaya başladığımız anda bizi biz yapan öğelerden mahrum kalırız. Bu mahrumiyet bizi ruhsal açıdan elbette etkileyecektir. Çünkü insanın sadece fiziksel ihtiyaçları yoktur bunun yanında psikososyal ihtiyaçları da vardır. Olaya bu açıdan baktığımızda geçmişte var olan öğelerin şimdi yok olması onu olumsuz etkileyecektir.

 

Geçmişin keşkeleri ile yaşamayı bir kenara bırakalım ve şimdi elimizdeki imkânları en iyi şekilde değerlendirerek var olanların kıymetini bilelim.

 

“Nerde o eski…” ile başlayan cümleler yerine “Şimdi yaşananlar ne güzel…” cümleleri alsın. Sürekli maziye takılıp kalırsak şimdinin gücünü elinden alırız. Yaşamınızdaki anı güzelleştirmeye çalışın.

 

 

Hakan BİROL

 

…gelişimle el ele, değişimin izinde…

Bir önceki yazımız olan Hayatınızdaki İnsanlara Teşekkür Edin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 1 hafta ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar