Ara
16
2013

SOKRATES’TEN MUHTEŞEM CEVAPLAR

sokrates

 

 • Sokrates ölüme mahkum edildiğinde, eşi:  -Haksız yere öldürülüyorsunuz, diye ağlamaya başlayınca Sokrates’in cevabı gecikmemiş.  Sokrates: Ne yani, demiş. Bir de haklı yere mi öldürülseydim?

 

 

 • Sokrates ve eşi bir türlü iyi geçinemezlermiş. Bir gün eşi Sokrates’e verip veriştirmiş, ağzına geleni söylemiş. Bakmış kocası hiç bir tepki göstermiyor; bir kova suyu alıp başından aşağı boşaltmış. Sokrates, gayet sakin: “Bu kadar gök gürültüsünden sonra bir sağanak zaten bekliyordum” demiş.

 

 

 • Sokrates bir gün yürürken , tek kişinin geçebileceği kadar mesafe olan bir mevkiide dönemin soylularından biriyle karşı karşıya gelir ve ikisi de durur… Kısa bir süre bakıştıktan sonra : Soylu: ” Ben senin gibi pis bir zavallıya yol vermem!” Sokrates: “Ben veririm…”

 

 • Eflâtun, bir grup arkadaşı arasında oturan Sokrat a:  – Geçen gün bir arkadaşını herkesin arasında azarladın, diye çıkışmış. O sözleri başbaşa kaldığın zaman söyleyemez miydin?  Sokrat, soruya soruyla karşılık vermiş:   – Beni böyle azarlamak için, başbaşa kalmamızı bekleyemez miydin?

 

 • Sokrates arkadaşıyla pazarda dolaşırken, biri arkasından gelip, kıçına bir tekme atar. Sokrates oralı olmaz ama yanındaki arkadaşı, onun hiç tepki vermemesine şaşırarak sorar, “ya üstadım biri size tekme atıyor ama siz oralı bile değilsiniz”. Bunun üzerine Sokrates, “ Eşşek çift attı diye ne yapıyım, mahkemeye mi vereyim?” der.

 

 • Gençlerden birisi Sokrates’e “evlilik mi yoksa bekarlık mı daha iyi?” diye sorar. O da “her iki halde de evlenin” der. “Karınız iyi çıkarsa mutlu olursunuz, kötü çıkarsa da filozof olursunuz” der.

 

 • Sokrates idama mahkum edilir ancak araya kutsal ay girer. İnfazı da bu ayın sonuna ertelenir. Bu ay içinde kaçması için adeta ortam yaratılır. Onu kaçırmaya gelen öğrencilerine:

Kaçarsam savunduklarımı inkar etmiş olurum. Suçlu olduğumu kabullenmiş olurum. Yasalara uymak lazım. Hem gittiğim yerdeki yasalar burdan (Atina’dan) daha mı iyi olacak?” diyerek kaçmayı reddeder. Kutsal ayın sonunda da baldıran zehrini içerek ölüm cezası gerçekleşir. Kendisi tek satır yazmamış olan bu büyük bilge, öldüğünde 70 yaşındadır ve tüm öğretilerini öğrencisi Platon’dan öğreniyoruz.

 

 • Talebelerden biri Sokrat’a sormuş:

– Herkese güzel konuşma dersleri verdiğin halde, niçin sen de çıkıp bir konuşma yapmıyorsun?
– Evlat, demiş Sokrat. Biley taşı keskin değildir ama en sert demiri bile keskin eder…

 

Bir önceki yazımız olan HAYATININ DİREKSİYONUNA GEÇ başlıklı makalemizde bilinç, bireysel-gelişim ve direksiyon hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında: HAKAN BİROL

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

 • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
  about 7 gün ago
 • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
  about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar