Eki
26
2013

SÜPER BEYİNLER SÜPER OKUR

hızlı okuma

 

Boş zamanlarınızda neler yaparsınız sorusunun klasik cevaplarından bir tanesidir kitap okumak. Sizce kitap okumak boş zamanlarda yapılacak kadar önemsiz bir faaliyet mi? Onun bize sağlayacağı katkıları düşündüğümüzde çeliştiğimizi hisseder gibi oluyorum. Boş zaman denilen kavramın içine bence dar geliyor kitap okurum kavramı.

 

Bir kitap okunuyorsa eğer onun hakkı vererek okunmalı. Hakkını vererek kitap okumak da nedir? dediğinizi duyar gibi oluyorum. Bu konuda kısa bir açıklama yapacak olursak: Bir kitabın yazılışın hikâyesini düşünürseniz ne kadar uzun bir süreç olduğunu elbette biliyorsunuzdur. Bazen 4 yıl bazen 10 yıl bazen de telaffuz dahi edemeyeceğimiz çok uzun yıllara yayılabilir. Peki, okurun eline geçen bu eser ne kadar sürede biter. Doğal olarak yazılış süreci kadar uzun sürecek bir uzunlukta değildir. Ama bir o kadar üstünkörü okunma derecesinde kısa olmamalı.

 

Söz gelimi bir roman okuyorsanız o romanın karakterlerini inceden inceye düşünebilirsiniz. Acaba yazar bu karakterleri oluştururken neler düşündü diye aklınızdan geçirebilirsiniz. Mekâna baktığınızda niye başka bir mekân değil de burası gibi sorular aklınızı meşgul edebilir. Bir nevi kendinizi yazarın yerine koyarak gerçekleştirdiğiniz bir okuma o kitabın hakkını vererek okumaya girer. Ülkemizde kitap okuma oranlarının çok düşük olduğu düşünülürse doğal olarak bu tarzda okuma yapan kişi sayısının da ne kadar az olduğu büyük bir gerçektir.

 

            Kitap okumak başlı başına bir beyin egzersizidir. Kitap okudukça beyinde hayal gücü üst düzeyde çalışmaktadır. Gerek olayların gerekse mekânın tasviri için beyin tam kapasite çalışma halindedir. Özellikle kitabın gidişatından kopmamak için dikkat düzeyi de maksimumdur. Beyin gelişimi adına tüm bu unsurlar bir araya geldiğinde süper beyine giden yolda mükemmel adımlar atabilirsiniz.

 

Kitap okumak bir alışkanlık meselesidir. Günde 20 sayfa gibi bir okuma alışkanlığı edinirsek ayda 600 sayfa kitap okumuş oluruz. Bu da ortalama en az üç kitap yapar. Bir yıla vurduğunuzda minimum 36 kitap okumuş olursunuz. Görüldüğü gibi kabataslak yaptığımız bu hesapta bile günde yirmi sayfalık okuma ile dahi kayda değer sayıda kitap okumuş oluyoruz.

 

Gelişmiş ülkelerdeki kitap okuma oranları ile ülkemizi kıyaslamayacağım. Sadece Japonya’daki bir kelimeden bahsetmek istiyorum. Kelimenin adı: Taşiyomi. Taşıyomi, ayakta kitap okuma alışkanlığına verilen kelimenin anlamıdır. Japonya’da kişiler otobüste, metroda, kafelerde vb. gibi birçok yerde ayakta beklerlerken dahi kitap okumaktadır. Sanırım bu da onların neden bu kadar geliştiklerinin bir nebze kanıtıdır.

 

Gelişim düşünmekle ve fark etmekle başlar. Bir ülkede eğer kitap okunduğu zaman insanlar uyukluyorsa bir problem var demektir. O zaman orada kitaplar daha hızlı uyumak için okunur. Ama başka bir ülkede uyanmak için kitap okunuyorsa iş gerçek amacına ulaşmış olur. Yani işi özü : “Uyumak için değil uyanmak için okuyalım.” 

 

HAKAN BİROL / … gelişimle el ele, değişimin izinde…

www.hakanbirol.com

…..

Bir önceki yazımız olan HEDEFE GİDEN YOLDA “PLANLAR” başlıklı makalemizde 24 saat, başarı ve engel hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 1 hafta ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar