Eki
9
2013

SÜPER İLETİŞİM İÇİN SÜPER NOKTALAR

isteisim

İletişim gerek meslek yaşantımızda gerek günlük hayatımızın olmazsa olmazlarındandır. Kaliteli bir iletişim yaşamınızın tümüne etki edecektir. Hem kariyerinizdeki yükselişinizde hem de sosyal hayat içerisinde insanlarla iletişiminizle farklı bir noktada olmak sizi daima ileri noktaya taşır.

 

İnsanlar arasındaki en uzak mesafe, o insanlar arasındaki iletişim kopukluğundan ibarettir. İletişimdeki anlaşmazlıklar, bizleri kaçınılmaz son olan tartışma boyutuna kadar götürmektedir. Yanlış anlaşılmalar, büyük tartışmalar, şiddet boyutuna varan kavgalara kadar birçok sorunun temelinde yatan en büyük etken iletişim kopukluğudur. İletişimin üst düzeyde iyi olması için neler mi yapmalıyız?

 

Birincisi, karışınızdaki kişi ile empati kurun. Empati, sağlıklı iletişimde kullanılan en önemli tekniklerden bir tanesidir. Karşınızdaki kişinin yerinde acaba siz olsaydınız ne yapardınız? Bu şekilde düşünerek karşınızdaki kişinin duygularına ortak olun. Tıpkı onun yaşadıklarını yaşıyormuş gibi hissedin. Onunla aynı duyguları paylaşın. Ona söylediğiniz sözlerin acaba kendinize söylenmesini ister miydiniz veya size söylense ne hissederdiniz? Kısacası, o konuşma esnasında ağzınızdan çıkan her sözün karşınızdaki kişiyi nasıl etkileyeceğini çok iyi hesap edin.

 

İkincisi, yanlış anlaşılmaya mahal verecek sözcükler kullanmaktan kaçının. Ağzınızdan çıkan her sözün tabancasını terk eden bir mermi olduğunu unutmayın. Tabancasını terk eden bir mermi nasıl ki bir daha geri dönemezse söylediğiniz sözlerin telafisinin de çok olacağını akıldan çıkarmamak gerekir. Konuşurken iki düşünüp bir söylemek gerekir. Kelimelerle sanat yapacağız derken konudan uzaklaşıp gidebilirsiniz. İşte o noktada iletişim boyutunda sıfır düzeyine indiğinizin kanıtıdır bu. İletişim kurmak istediğiniz kişi veya topluluk karşısında, kelime ve cümlelerini özenle seçerek hitabınızı gerçekleştirmeniz iletişim puanınızı bir seviye daha yukarı çekecektir.

 

Üçüncüsü, jest ve mimiklerinizi kullanmayı unutmayın. Beden dili kullanılırken aşırıya kaçılmaması gerekir. Tabi bundan beden dilini hiç kullanmayacağız anlamı çıkartılmasın. Yerinde ve zamanında kullanılan beden dili, karşı tarafta sözlerinizden daha fazla bir etki bırakır. Beden dilinin konuşmalara etkisi %55 olarak saptanmıştır. Bu yüzden gerektiğinde jest ve mimikleriniz her an göreve hazır olmalı.

 

Dördüncüsü, dinlediğinizi duruşunuzla ve duygularınızla belli edin. Karşılıklı iletişimlerde yapılan en büyük hatalardan bir tanesi dinliyormuş gibi yapmaktır. Bu hata yüzünden kişiler arasındaki iletişim bağı inanılmaz zayıflamaktadır. Çünkü –mış gibi yapmak karşı tarafta büyük bir güven eksikliği uyandırır ki bu da hiç iyi bir durum değildir. Dinlerken muhatabınız gözlerine bakın ve onu dinlediğinizi hareketlerinizle belli edin. Bu size, karşı tarafı anladığınızı belirten mükemmel bir güven ilişkisi olarak geri dönecektir.

 

Süper bir iletişim için süper noktaların en temelleri bu şekilde özetlenebilir. Tabi iletişimde kalite sadece bu dört noktadan ibaret değil. Ama şu da unutulmamalıdır ki eğer bu dört noktaya dikkat ederseniz iletişim kurduğunuz kişiler ile ilişkilerinizdeki kalitenin arttığını fark edeceksiniz. Bu yüzden illa da bir yerlerden başlayacaksanız bu dört nokta sizin için harika bir başlangıç olacaktır. Kaliteli iletişimle dolu harika günler dileğiyle.

 

Bir önceki yazımız olan İMAJ YÖNETİMİ başlıklı makalemizde başarı, güçlü görünmek ve hakan birol yazıları hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

  • Bir Şeyler Yapmak harekete gecmektir. Basarisiz olacagini dusunup hala yerinizde saymaktansa hemen bir seyler yapin! #pozitifgelişim
    about 1 hafta ago
  • Emin olmak gelişmenin bir numaralı düşmanıdır. Önyargılarımız yuzunden kendimize bictigimiz değerin hep altinda kal… https://t.co/ygLngnIskn
    about 1 hafta ago

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar