Eki
28
2013

“SWOT ANALİZİ” İLE KENDİNİ TANI

swotanalizi

 

Hedeflerimizi belirlemede kendimizi tanımamız çok büyük rol oynamaktadır. Peki, bunu yaparken nelerden yararlanıyoruz. Kişinin kendini tanımasına yardımcı olacak birçok teknik bulunmaktadır. Bu tekniklerden biri olan SWOT Analizi’ni inceleyelim.

 

SWOT analizi bir bakıma bireyin fotoğrafını çekmektir. Amaç, bireyin bütün yönlerini ve özelliklerini olduğu gibi yansıtmaktır. Genelde bireylerin tek yönlü bir bakış açısına sahip oldukları söylenebilir. Kendilerini yansız olarak görmeleri ve değerlendirmeleri oldukça zor bir olasılıktır. Bu nedenle SWOT analizi bir anlamda farklı alanlardan bakarak (çalışanlar, paydaşlar ve müşteriler), bireye gerçeğe daha çok yaklaşan bir görüntü yakalama olanağı sunar. SWOT analiziyle bireylerin mevcut durumları ortaya konabilir, gelecekte nerede olmak istediklerine ilişkin hedefleri de belirlenebilir. SWOT analizinin bir başka amacı da yönetim açısından bireyin kaynak ve becerileri ile çevre şartlarının arasında uygunluk sağlamaktır.

 

SWOT analizi; “Strengths”, “Weaknesses”, “Opportunities”, “Threats” sözcüklerinin baş harfleri kullanılarak isimlendirilmiştir.

S – Güçlü yanlar: Bireylerin diğerlerine göre üstünlük sağladığı varlık ve yeteneklerini kapsamaktadır. Ayrıca bireyin yararlanabileceği ve çıkarları için kullanabileceği iç faktörlerdir. Daha etkili ve verimli olabilme halidir. Bireyin becerileri, çevre ile ilişkileri, sahip oldukları güçlü yanları içinde yer alır.

W – Zayıf yanlar: Bireyi zayıflatan, ilerlemesini, becerilerini engelleyen faktörlerdir. Yetersiz kalma ve

değişikliklere yanıt verememe bunların bir bölümü olarak sayılabilir.

O – Fırsatlar: Birey için olumlu sonuçlar yaratabilecek ve gelişimi için kullandığı faktörlerdir. Çevreden bireye sunulan veya bireyin yararlanabileceği durumlar olarak ifade edilebilir. Beceriler, kaynaklar sayılabilir.

T – Tehditler: Bireyin varlığını sürdürmesine engel olabilecek istenmeyen durumlarla birlikte amaçlarını gerçekleştirilmesini güçleştiren ve kendi başarısını, çalışmasını risk altına sokan faktörlerdir. Değişimlere uyumsuzluk veya motivasyon kaybı tehditler arasında sayılabilir. Bunun dışında uzak ve yakın çevredeki değişiklikler, yenilikler zaman zaman tehditler yaratabilmektedir.

 

SWOT analizinin bireylerin var olan ve gelecekteki durumlarına ilişkin kestirimlerde bulunmak için yapıldığı söylenebilir. SWOT analizi ile bireyin olumlu ve olumsuz iş akışı ya da performansının belirlenmesi o bireye ‘kendisini bilmesi’ gibi önemli bir edinim ve bilgi sağlar. Bir diğer yararı ise ise şu anı değil gelecekteki olası gelişmelere yönelik bir durum değerlendirmesini içerir. Bu açıdan bir kestirime ve özel verilere dayanır. Her iki yönden de bireysel potansiyeli ortaya koyması açısından bireylere büyük yararlar sağlar. Ayrıca;

1)  Anlama ve algılamayı kolaylaştırır. Bireyi ve onu çevreleyen ortamı tüm yönleriyle, çıplaklığıyla gözler önüne serer. Mevcut durumunu en gerçekçi bir şekilde belirlemesine yardımcı olarak strateji geliştirmesine yarar sağlar.

2)  Karar almayı kolaylaştırır;  mevcut durumun görülüp bireyin adımlarını daha sağlıklı,  daha gerçekçi ve daha etkin atmasını sağlar ve gelişmesi için yol haritası sunar.

 

SWOT analizinin bununla beraber, güçlülüğü geliştirmek ve güçsüzlüğü, riskleri ortadan kaldırmak, azaltmak için kullanılan etkili ve yararlı bir analiz tekniği olduğu söylenebilir. Bireyin amaçlarına uygun kararların alınmasında da büyük faydalar sunabilir.

 

HAKAN BİROL / … gelişimle el ele, değişimin izinde…

www.hakanbirol.com

…..

Bir önceki yazımız olan SAĞLIKLI YAŞA KARİYERİN OLSUN başlıklı makalemizde fırat çakır, hakan-birol ve hızlı okuma hakkında bilgiler verilmektedir.

TwitterGoogle+FacebookLinkedInTumblrPaylaş

Benzer Yazılar

Yazar Hakkında: HAKAN BİROL

Bir Yorum Yap

Twitter’den Takip Et!

Facebook Sayfası

Hakan Birol TV

Giriş

Anket

Kişisel Gelişime İnanıyor musunuz?

View Results

Loading ... Loading ...

Son Yorumlar